Veteriner hekimlere çevrimiçi kurs

22 Haziran Perşembe, 2017
Şap hastalığıyla etkin mücadele etmek amacıyla 160 veteriner hekimin katıldığı e-öğrenme eğitimi ile katılımcılar web ortamında teknik uzmanlarla buluşma imkanı buldu.
Veteriner hekimlere çevrimiçi kurs Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü koordinasyonunda ve Şap Hastalığı Avrupa Komisyonu (EuFMD) işbirliği ile, bakanlıkta görev yapan veteriner hekimlere çevrimiçi (e-öğrenme) eğitimi, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr. Nihat Pakdil’in katılımcılara görüntülü olarak ulaşmasıyla başladı.
Bu eğitimle beraber katılımcılar web ortamında teknik uzmanlarla buluşma şansını yakaladı. 81 ilden 160 veteriner hekimin katıldığı e- öğrenme eğitimi 5 Temmuz’a kadar devam edecek.
Dünya Hayvan Sağlığı Örgütünce (OIE) listelenen hastalıkların ilk sırasında yer alan ve yüksek verim kaybına yol açan hastalığı önlemek amacıyla başlayan eğitimle, veteriner hekimlerin farkındalıkları ve teknik düzeylerinin artırılması amaçlanıyor.
Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü (GKGM) koordinasyonunda ve Şap Hastalığının Kontrolü için Avrupa Komisyonu (EuFMD) işbirliği ile 2015 yılından bu yana 260 veteriner hekimin katılımının sağlandığı 9 teknik eğitim düzenledi.
Toplam 6 modülden oluşan kurs kapsamında, eğitim öncesi ve sertifikasyon amaçlı birer final sınavı yapılacak.
Otomatik ilerleyen teknik kurs materyalleri ile katılımcılar teknik kapasitelerini hem kontrol etme hem de geliştirme şansını bulabiliyor. Ayrıca dönem dönem düzenlenecek webinerler (görüntülü çevrimiçi seminerler) ile teknik uzmanlar katılımcılara canlı olarak ulaşabilecek. Bunların ilki de eğitim programının ilk günü gerçekleştirildi.
Katılımcılar, internet ortamında canlı olarak Şap Enstitüsü Müdürlüğü ve EuFMD’nin (Şap Hastalığı Avrupa Komisyonu) uzmanlarınca verilen eğitimleri takip etme ve sorularını canlı olarak sorma şansı buldu.
Bu eğitim ile ilerleyen dönemlerde Veteriner Bilgi Sistemi içerisinde yer alacak benzer bir modülün temeli de atılmış oldu. Bu sayede sahada hastalıklar ile mücadelede emek veren Bakanlık sağlık personelinin tamamı aynı eğitim olanaklarını bulmuş olabilecek. Böylece hastalıklar ile mücadelede kaydedilen güncel gelişmeler ve yeni bilgiler, eş zamanlı olarak ve kısa bir süre içinde bu alanda faaliyet gösteren tüm teknik personelin erişimine sunulabilecek.
 
şap e-eğitim web veteriner hekim teknik destek