Yasak kalktı, göçerlerde bahar heyecanı başladı

02 Ocak Salı, 2018
Doğu ve Güneydoğu Anadolu yaylalara çıkma yasağının ilkbaharda kaldırılacağı müjdesi hayvan yetiştiricilerini mutlu etti.
Yasak kalktı, göçerlerde bahar heyecanı başladı Soğuk kış aylarını Batman'daki mezralarda kışlaklarda geçiren göçerler, güvenlik sebebiyle uygulanan yaylalara çıkma yasağının kaldırılmasıyla birlikte ilkbaharda yeniden yaylaya çıkmanın heyecanını yaşıyor.
2018 ilkbaharında özgürce yaylaya çıkacak olan göçerler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yasağın kaldırılması müjdesiyle sevindi.
Havaların soğumaya başlaması ile birlikte Muş'taki yaylalardan Batman'ın Kozluk ilçesine bağlı Kavaklı Mezrası'ndaki kışlaklara gelen göçerler, yaylalara özgürce çıkacakları 2018 yılı ilkbaharını bekliyor.
Göçerlerden Mehmet Şah Soydan, yasağın kaldırılmasının göçerleri sevindirdiğini söyledi.
Yasağın kaldırılmasından dolayı memnuniyetini dile getiren göçer Soydan, şöyle devam etti:
"Daha önceleri yaylaların hepsi yasaktı. İlkbaharın gelişi ile tüm yaylaların serbest olacağı açıklandı. Bu çok müjdeli bir haberdir. Biz göçerler yaylalara çıkmazsak hayvanları besleyemiyoruz. Samanın tonu bin lira olmuş, arpanın tonu bin 200 lira olmuş. Hayvancılık gerçekten çok zor günler yaşıyordu.
Yaylaların serbest olması bu anlamda çok iyidir. Yayla yasağının kaldırılmasının yanı sıra et ithalatı da yasaklansa iyi olacak çünkü zaten et ucuzlayacak."
Yayla yasağının kaldırılmasına sevindiklerini belirten göçerlerden Erkan Sezgin, "Yasağın kaldırılmasına sevindik. Artık rahatça yaylalara çıkıp gelebileceğiz. Hayvanlarımız artık yaylalarda rahatça dolaşabilecek. Bu karara sevindik."
"Yasağın kaldırılmasını çok önemli buluyoruz"
Göçerlerden Halil Ay ise yayla yasağının kalkmasının Türkiye ekonomisine ciddi katkısı olacağını belirtti.
Ay, şunları kaydetti:
"Bu kararın Türkiye ekonomisine ciddi bir getirisi olacak. Bu hayvanların daha güzel otlaması için yayla yasağının kalkması şarttı. En azından saman ihtiyacı içeriden karşılanması açısından çok önemli biri karardır. Hayvan yetiştirmek için öncelikle yasağın kalkması gerekiyordu. Bu yem fiyatlarının aşırı yüksek olması, yaylada ise daha az maliyetle hayvanlarımıza bakabiliyoruz. Özellikle yazın Van, Hakkari, Bitlis, Muş'ta bir çok yaylanın yasak olduğunu biliyoruz. O yüzden bu yasağın kaldırılmasını çok önemli buluyoruz, çok doğru bir karardır, bu kararı alanlara teşekkür ediyoruz."
 
göçer yayla yasak hayvancılık