Yeni üzüm çeşitleri "Efem" ve "Beyra" tescillendi

09 Kasım Perşembe, 2017
Manisa Bağcılık ve Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen "Efem" ve "Beyra" adı verilen yeni 2 üzüm çeşidi tescillendi.
Yeni üzüm çeşitleri Manisa Bağcılık ve Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen "Efem" ve "Beyra" adı verilen yeni 2 üzüm çeşidi tescillendi. 

Enstitü Müdürü Akay Ünal, Manisa bölgesinin bağcılık açısından büyük bir potansiyeli barındırdığını söyledi. 

Yeni çeşitlerle üreticilere destek olmaya çalıştıklarını hatırlatan Ünal, daha önce özellikle erkenci sofralık üzüme yoğunlaştıklarını dile getirdi. 

3 yıllık bir çalışma sonucu 2 üzüm çeşidi geliştirdiklerini anlatan Ünal, şöyle konuştu:

"Beyra ve Efem adını verdiğimiz yeni 2 üzüm çeşidimiz, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tohumculuk Test Müdürlüğü tarafından tescil edildi. Efem üzüm çeşidi siyah ve tanesi 8 gram civarında. Beyra ise pembe renkli, tane ağırlığı ise 14 grama kadar çıkabiliyor. Üretimini sağladığımız yeni üzümler orta erkenci dönemde kalite ve verimiyle daha rekabet edebilir bir özelliğe sahip. Efem ve Beyra üzüm çeşitlerinin üreticilere katma değer sağlayacağına inanıyoruz."
Akay, çekirdeksiz üzümün, farklı üretim metotlarına göre erkenci, örtü altı geç mevsim, kurutmalık ve sofralık olmak üzere yeni çeşitlerini üreticilerin kullanımına sunduklarını anımsattı.
Bu 2 yeni üzüm çeşidinin yaygınlaşmasıyla üreticilerin gelirinin de artacağını dile getiren Akay, Beyra ve Efem'in özellikle sofralık ihracat piyasasında da Türkiye'ye avantaj sağlayacağına inandığını sözlerine ekledi.
 
manisa üzüm tescil efem beyra