Yozgat'ta üretilen samanlar yurdun dört bir yanına gönderiliyor

10 Ağustos Pazartesi, 2020
Ekilebilir arazileriyle Türkiye'nin önemli tarımsal üretim merkezlerinden Yozgat'ta arpa ve buğday hasadının başlamasıyla hububat tarlalarında biçerdöverlerle yapılan samanlar birçok ildeki besicilere satılıyor
Yozgat'ta üretilen samanlar yurdun dört bir yanına gönderiliyor Yozgat'ta arpa ve buğday hasadının başlamasıyla hayvancılıkta en önemli yem kaynaklarından samanın da üretimi sürüyor.

Hububat hasadının başladığı kentte, biçerdöver işletmecileri, aracın arkasına yerleştirdikleri bir makineyle hem ekinleri biçiyor hem de saman yapıyor.

Ayrıca hububat artıkları saman yapılarak hem ekonomiye kazandırılıyor hem de anız yangınları azaltılıyor.

İsteyen çiftçilerin tarlasını saman karşılığı ücretsiz biçen biçerdöver sahipleri, tarladan elde ettikleri samanı Türkiye'nin dört bir yanına satıyor.

Biçerdöver işletmecisi Bekir Özdemir, arpa ve buğdayı saman karşılığı ücretsiz biçtiklerini ifade ederek "Samanı hayvancılık yapan üreticilere satıyoruz. Biz toptancılara veriyoruz, onlar da ihtiyaç duyulan bütün illere gönderiyor." dedi.

Çiftçilerden Mustafa Kayhan da 3-4 yıldır tarlasını saman karşılığı ücretsiz biçtirdiğini belirtti. Atila Ertuğrul ise saman karşılığı hasat yapılmasının kendi menfaatlerine olduğunu dile getirerek, "Hayvanımız olmadığı için samana ihtiyacımız yok. Daha önce saman tarlada kalıyor, biz de biçerdöver ücreti ödüyorduk. Şimdi saman tarlada kalmıyor, ekonomiye kazandırılıyor. Biz de ücret ödemiyoruz, işimize geliyor. Eskiden samanlar yanıyordu, ekinler tabandan biçildiği için de anız yangınları yok denecek kadar azaldı." diye konuştu.

Saman toptancısı Uğur Vargeloğlu da şunları söyledi: “Ülkemizde hasat hangi bölgede başlarsa biz de saman yapmak için oraya gidiyoruz. Önce müşterimizin ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Fazla olan samanlarımızı da belirli alanlara depoluyoruz. Bu yıl ülkemizde saman sıkıntısı yaşanacağını düşünmüyorum. Tarladaki bir çöpü dahi saman olarak değerlendiriyoruz."

Yaklaşık 590 bin hektar ekilebilir tarım arazisiyle Türkiye'nin bu alanda öne çıkan şehirleri arasında yer alan Yozgat'ta, yıllık yaklaşık 350 bin hektar alanda da hububat üretimi yapılıyor.
Yozgat saman üretim biçerdöver