"Zeytin Hasat Şöleni"

09 Ekim Pazartesi, 2017
Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının katkılarıyla Ayvalık Ziraat Odası tarafından düzenlenen "2. Zeytin Hasat Şöleni" başladı.
Balıkesir'in Ayvalık ilçesinde, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının katkılarıyla Ayvalık Ziraat Odası tarafından düzenlenen "2. Zeytin Hasat Şöleni" Mutluköy Mahallesi'ndeki Nostalji Tesisleri'nde gerçekleştirildi.
Şölene katılan Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer ve beraberindeki protokol üyeleri, sembolik zeytin hasadı yaptı. Hasadın ardından taş baskı yöntemiyle sıkılan zeytinler, zeytinyağına dönüştürüldü.
Daha sonra üreticiler arasında hızlı zeytin toplama yarışması yapıldı. Yarışmada 2 dakikada 2 kilogram 845 gram zeytin toplayan Sibel Bulut birinci oldu. Aynı sürede 2 kilogram 815 gram zeytin toplayan Aynur Kırca ikinciliği elde etti. Dereceye girenler altınla ödüllendirildi. 

Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, törende yaptığı konuşmada, zeytinin çok kıymetli bir ürün olduğunu belirtti.

Ayvalık Ziraat Odası Başkanı Hasan Kıtay da zeytinin binlerce çiftçinin ekmek kapısı olduğunu ifade ederek, “Her yeni hasat, yeni bir umut, yeni bir heyecan yeni bir başlangıçtır.” dedi.


 
ayvalık zeytin hasat şölen zeytinyağı