Zirai atıkların baraja atılması önlenecek

06 Eylül Çarşamba, 2017
Çanakkale’nin Bayramiç İlçesi’nde hayata geçirilen bir projeyle, zirai ilaç atıklarının Bayramiç Baraj Gölü’ne atılması önlenecek.
Zirai atıkların baraja atılması önlenecek Haber: Çanakkale İl Enformasyon-Murat ATAY
Çanakkale’nin Bayramiç İlçesi’nde tarım alanlarında kullanılan zirai ilaçların boş ambalajlarının Bayramiç Baraj Gölü’ne atılmasının önüne geçilecek. Barajın kirlenmesini önlemek amacıyla Çanakkale İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Bayramiç Belediyesi tarafından “Bayramiç İlçesinde Kullanılmış Zirai İlaç Atıklarının Toplanarak Bertaraf Edilmesi” projesi hazırlandı. Projeyle birlikte Bayramiç Baraj Gölü Havzasında bulunan çevre köylere zirai ilaç atıklarının toplanması amacıyla 90 tane konteynerin dağıtımı törenle yapıldı.
Toplantıda bir konuşma yapan Çanakkale İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem Karadağ, “Çevre bilinci her geçen gün artmakta. Büyük kentlerde yaşayan insanların sorunu değil, kırsalda yaşayan insanımızın da bir sorunu haline geldi. Biz daha temiz bir havada, daha düzgün bir ekolojik sistem de kimyasalların çok fazla olmadığı ortamlarda yaşayarak sağlığımızı özellikle ön plan da tutabilmek için sağlığımızı koruyabilmemiz için yine doğayı kirletmeden her tür üretimi yapabilmemiz lazım. Bayramiç İlçemizde özellikle elma üretiminde yoğun ilaçlama yapılmaktadır. Köylerde ilaçlar hazırlandıktan sonra boş ambalajlar doğaya atılmaktadır. Bu ambalajlar yağmur suları ile dereler vasıtasıyla İçme suyu amacıyla kullanılan Bayramiç Barajına taşınmaktadır. Bu hem insan sağlığını tehdit etmekte, hem de görüntü açısından çevre kirliliğine neden olmaktadır. İşte bu tür olumsuzlukları ortamdan kaldırmak için bu projeyi hayata geçirdik. Bu gün burada projenin bir parçası olan konteynerlerin dağıtımını yapacağız. 12 köyümüz ve 4 tane Bayramiç’in Mahallesi olmak üzere 16 tane yerleşim birimimizde bu konteynerleri köylerimizin bitkisel üretim veya meyve bahçeleri ve meyve üretimini de göz önünde bulundurarak çiftçi sayısını da göz önünde bulundurarak bir taksimat yaptık. Bu yerleşim yerlerinde atıkların toplanması veya atıklarla ilgili uyulması gereken konuların neler olduğu herkesin üzerine neler düştüğü hangi görevleri üstlenmesi gerektiği konusunda biz 7 defa eğitim yaptık. Bundan sonra da bu atıkları nasıl toplayacağız. Nelere dikkat edeceğiz. Nerelerde nasıl çalışmamız gerekiyor bunları sizlere anlatacağız” dedi.
Bayramiç Belediye Başkanı Sadettin Arslan da, “Bu çözülmesi gereken çok önemli bir sorundu. Bu sorunu çözmek adına attığımız ilk adım. İnşallah bunun arkası gelecek. Biz Bayramiç olarak temiz havamız, temiz suyumuz çok değerli elmamız, şeftalimiz var. Bu değerlerle övünüyoruz. Bu övündüğümüz değerleri koruyup kollamamız lazım. İş te bu proje koruyup kollamanın başlangıcıdır. Ben Tarım İl Müdürümüze, İl Özel İdaremize ve paydaşlarımıza çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
Proje ile köylerde bulunan konteynerlerde biriken ambalaj atıkları belirli aralıklar ile Bayramiç Belediyesi tarafından İlçe Merkezinde kurulacak olan toplama merkezine getirilecek, burada biriken atıklar ise uygun araçlar (lisanslı) ile imha noktasına gönderilecek.
Proje ile bir üretim sezonunda yaklaşık olarak 15-16 ton zirai ilaç ambalajının toplanması beklenmekte. Toplanan zirai ilaç ambalajlarının uygun metotlarla imhası sağlanarak; çevre ve insan sağlığına olumsuz etkilerinin giderilmesi amaçlanıyor.
Konteynerlerin dağım törenine; Çanakkale İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem Karadağ, İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yrd. Muzaffer Dağlar, Bayramiç Belediye Başkanı Sadettin Arslan, Şube Müdürleri, İlçe Müdürleri ve Köy Muhtarları katıldı.
Programın sonunda; Proje kapsamında alınan 90 tane konteynerin, köy muhtarlarına teslim yapılarak tören sona erdi.
 
doğa Çanakkale Bayramiç atık baraj gölü