13 ova daha koruma altında

16 Mart Cuma, 2018
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba, büyük ovaların koruma alanı olarak belirlenmesiyle ilgili bir açıklama yaptı.
13 ova daha koruma altında Ahmet Eşref Fakıbaba, verimli tarım arazilerimizin korunması ve amacı doğrultusunda etkin bir şekilde kullanılmasının tarımsal üretim açısından önemli olduğunu söyledi.
 
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba büyük ovaların koruma alanı olarak belirlenmesiyle ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Fakıbaba açıklamasında geçen yıl başlatılan uygulamayla; tarımsal üretim potansiyeli yüksek, erozyon, kirlenme, amaç dışı veya yanlış kullanımlar gibi çeşitli nedenlerle toprak kaybı ve arazi bozulmalarının önüne geçmek amacıyla ovaları Bakanlar Kurulu kararları ile “büyük ova koruma alanı” olarak belirlediklerini ifade etti.
 
Bu kapsamda geçen yıl toplam 192 adet büyük ovayı koruma altına aldıklarını belirten Fakıbaba, Resmi gazetede yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile 6 ildeki 13 ovanın daha ‘büyük ova koruma alanı” olarak belirlendiğini açıkladı. Bakan Fakıbaba şöyle devam etti:
 
“Bu kararla beraber koruma altına aldığımız büyük ova sayısı 205 oldu. Böylelikle ülke genelinde 6,23 milyon hektarlık alanı koruma altına almış olduk. Ayrıca ilk planda 38 ova olmak üzere yapacağımız yeni değerlendirmelerle bu yıl içinde koruma altına alacağımız büyük ova sayısını daha da artırmayı hedefliyoruz.
 
Büyük ova koruma alanı olarak belirlenen ovalarımız, adeta tarımsal sit gibi koruma altına alınmış oluyorlar. Bu ovalarımız artık amacı dışında kullanılamayacak; sadece tohumların atıldığı ve bereketin fışkırdığı topraklar haline gelecek.”
 
Toprağı milli servet olarak gördüklerini dile getiren Fakıbaba, bu doğrultuda toprakların korunması ve geliştirilmesine yönelik diğer çalışmalarla beraber Türkiye’de ekilmedik bir karış toprağın kalmamasını amaçladıklarını kaydetti. Fakıbaba, “Bu konudaki çalışmalarımızı önümüzdeki dönemde geliştirerek sürdürecek; böylelikle topraklarımızı verimli bir şekilde değerlendirmiş olacağız.” dedi.
 
 
Ova büyük ova ovalar koruma altında Ahmet eşref fakıbaba tarım