Bozcaada’ya aşılı bağ fidanı

06 Mart Salı, 2018
Bozcaada’da bağ üreticilerine, aşılı bağ fidanı ve organik ilaç dağıtımı yapıldı.
Bozcaada’ya aşılı bağ fidanı Haber: Çanakkale İl Enformasyon-Murat ATAY

Çanakkale İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce, Bozcaada’da bağcılığın geliştirilmesi ve sürdürülmesi amacıyla yürütülen “Bağların Gençleştirilmesi” ve “Organik Tarımın Yaygınlaştırılması ve Kontrolü” Projelerinin tanıtım töreni yapıldı.
Bağ üreticilerine, hibe desteği programı kapsamında “55 bin 280 adet bağ fidanı” ve bitkisel üretimde mantari hastalıklarla mücadelede kullanılan “bin 200 kg organik ilaç” Bozcaada Kaymakamlık binasında gerçekleştirilen bir törenle dağıtıldı.
Bozcaada Kaymakamı Mustafa Akın, Bozcaada’da bağcılığa sahip çıkacaklarını belirterek, “Turizmin baskısı altında kalan bir bağcılığımız var. Hepimizin malum olduğu sürece 5 bin yıldır bu adada bağcılık yapılıyor. Biz atamızdan dedemizden miras olarak aldık. Bu konuda kararlıyız. Gelecek nesillere çocuklarımıza, torunlarımıza bu bağcılığı nasıl devraldıysak o şekilde teslim edeceğiz. Bağcılığı, turizmle entegre ederek bağcılığımızı hakkettiği yere getireceğiz” dedi.
Çanakkale İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem Karadağ da, “Bozcaadamız Türkiye’nin en küçük adalarından bir tanesi. Köyü olmayan bir adamız. Burada yaşayan insanların gelir kaynağı, turizm ve tarımsal üretim. Tabi zaman içerisinde tarımsal faaliyetlerde üreticilerimiz bir takım sıkıntılar yaşadı. Eskiden bu kadar büyük paralara, gelir kaynağına ihtiyaç duyulmazken, günümüz şartlarında çiftçimiz daha fazla kazanma arzusu içerisinde. Bunlara ulaşabilmek için ne yapmamız lazım, devlet destekli, birçok projenin burada uygulanması gerekir” şeklinde konuştu.
Karadağ, “Bozcaada’mızda 15 bin dekar tarım arazimiz var. Bu alanın yüzde 80’ni bağlardan oluşturmakta. 5 milyonun üzerinde bağ kütüğü var. 10 bin ton üzüm üretimimiz var. Bu kadar bağcılığın ileri olduğu bir yerde tabi ki bizimde desteklerimiz her geçen gün daha da artmakta. Bozcaada’ya özgü olan çeşitlerin korunması, buraya adapte olabilecek çeşitlerin denenerek adamıza kazandırılması en büyük amaçlarımızdan bir tanesi. Bu kapsamda, son yıllarda bağcılığı geliştirme projesi adı altında birçok proje yaptık. Üreticilerimizle her an her yerde beraber olduk. Biz burada gençleştirme projelerini uygulamamız gerekiyor. Son 3 yıldır sizlerle beraber sizin ürettiğiniz çubukları, çelikleri biz Manisa ve Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitülerine gönderiyoruz. Orada aşıları yapılan çubuklar bir sonraki sene gelen fidanları biz sizlere ücretsiz bir şekilde dağıtıyoruz. Bu Araştırma Enstitülerinin yapmış olduğu aşılama ücretlerinin bedelini biz proje kapsamında onlara ödüyoruz. Çiftçilerimiz cebinden para çıkmadan fidanlarınıza kavuşuyor” değerlendirmesinde bulundu.
 “Aşılı Bağ Fidanlarının ve Organik İlaçların’’  üreticilere dağıtımının ardından program sona erdi.
Törene;  Bozcaada Kaymakamı Mustafa Akın,  Bozcaada Belediye Başkanı Hakan Can Yılmaz, Çanakkale İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem Karadağ, şube müdürleri, daire amirleri, siyasi parti ilçe başkanları,  kooperatif başkanları ve çok sayıda üretici katıldı.
 
Çanakkale bozca ada organik ilaç bağcılık fidan