Hububatta verim artışı sağlanacak

16 Ekim Salı, 2018
Çanakkale’de “Hububatta Toprak İşleme, Ekim ve Gübreleme” konulu konferans düzenledi.
Hububatta verim artışı sağlanacak Haber: Çanakkale İl Enformasyon

Çanakkale’nin Çan ilçesinde, hububat alanlarında verimi ve kaliteyi arttırmak için Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi ortaklaşa; “Hububatta Toprak İşleme, Ekim ve Gübreleme” konulu konferans düzenledi.

Düzenlenen konferansta bir konuşma yapan Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ; “İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve İlçe Müdürlüklerimiz olarak biz bir bütün olarak çalışıyoruz. Hububatta geçen yıl bazı sıkıntılar yaşadık. Tabi bu sıkıntıların birçoğu gelişi güzel böyle kendiliğinden olan sıkıntılar değil. Burada gübrelemeden tutun da toprak işlemeye, tohum seçimi, sertifikalı tohum kullanılıp kullanılmama durumuna, hastalık ve zararlılara bağlı olarak birçok nedenden dolayı yaşanmış sıkıntılardır. Bunun yanında fare popülasyonundaki artışı da eklediğimizde maalesef verim düşüklüğü, kalite düşüklüğü kaçınılmaz oluyor” dedi.

Karadağ, “Geçen yıl ve daha önceki yıllarda Çan ilçemizin ortalama arpa ve buğdaydaki verimimiz 400 kg idi. Bu seneki verime baktığımızda bazı köylerimizde 150 – 200 kg düştüğü görülmekte. Bu ciddi bir düşüş. Biz önümüzdeki yıllarda bu şekilde bir zararı, verim kaybını yaşamamamız için önlemlerimizi almak zorundayız. Verim düşüklüğüyle ilgili her ne aşamada olunursa olunsun İl, İlçe Müdürlüğü ve Üniversitemizle temas halinde olalım ki zararın boyutu büyümeden onu çözelim” şeklinde konuştu. 

Ardından; Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Harun Baytekin tarafından katılımcılara; “Hububatta Toprak İşleme, Ekim ve Gübreme”  ile Zirai Mücadele konulu sunum yapıldı.

Konferansın sonunda katılımcılara aşure ikram edildi.

Yapılan konferansa; Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ, Çan İlçe Tarım ve Orman Müdürü Belma Türe, Şube Müdürleri, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Harun Baytekin, Çan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şahin, teknik personel, üretici birlikleri, oda başkanları, muhtarlar ve üreticiler katıldı.
 
çanakkale hububat konferans gübre