Kayseri’de balıkçılık ve su ürünlerine sıkı denetim

03 Ocak Çarşamba, 2018
Yamula Baraj Gölü Avlak Sahasında 2017 yılı içerisinde 92 denetim faaliyeti gerçekleştirildi.
Kayseri’de balıkçılık ve su ürünlerine sıkı denetim Haber: Kayseri İl Enformasyon
Kamera: İsmail Tolga PEKŞEN
Fotoğraf: Emine YEŞİLÖZ
 

Kayseri Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından balıkçılık ve su ürünleri denetim faaliyetleri, 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunu ve ilgili mevzuatı çerçevesinde yürütülüyor.  Bu kapsamda Yamula Baraj Gölü Avlak Sahasında 2013 yılından 2017 yılı sonuna kadar toplamda 56 bin 65 m kaçak avcılık faaliyetinde kullanılan misina ağa el konuldu. 2017 yılı içerisinde Yamula Baraj Gölünde 92 denetim faaliyeti gerçekleştirildi.
Yapılan rutin denetim faaliyetleri ile beraber, telefon, kısa mesaj ve yazılı ihbar yoluyla yapılan 992 denetimde, toplam 37 adet, 19 bin 887 TL idari para cezası uygulandı. Yaklaşık 2 bin 500 m uygun olmayan ağ ile tırıvırı, paraketa, sepet, serpme vb. farklı av araçları ele geçirildi.
İhbar konusu bölgeden daha önce kaçak ördek avcılığı yapan şahısların çeşitli ağlar ve tuzaklar kullanarak avcılık yaptığı şeklinde ihbarlar yapılmış olup, konu ile ilgili Orman ve Su İşleri Bakanlığı VII. Bölge Müdürlüğü Kayseri Şube Müdürlüğüne 4915 Sayılı Kara Avcılığı Kanunu kapsamında işlem yapılması için ihbarlar yönlendirildi.
Ancak 28.12.2017 tarihinde Sosyal medya üzerinden paylaşılan balık ağı üzerinde görülen kuş ve köpek ile ilgili fotoğraflar üzerine, Kayseri GTH İl Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü ve Kocasinan İlçe Müdürlüğü görevlilerinin kara yolu ile SS Yamula Baraj Gölü Balıkçıları’nın da tekneyle aramaları neticesinde fotoğraflara yansıyan görüntünün nerede çekilmiş olabileceği üzerine tahmin edilen bölgelerde gerekli incelemelerde bulunuldu. Yamula Baraj Gölünün Eski Çevril Köyü Mevkiinde fotoğrafta yer alan balık ağıyla karşılaşıldı. Yapılan incelemeler sonucunda daha önce kaybedilmiş veya kaça avcılar tarafından bırakılmış olabilecek ağın, baraj gölünde su çekilmesi sonucu ağaca takılmış olan görüntüsüyle karşılaşıldı. Ağaca misina ile asılı vaziyette bulunan kara meke su kuşunun, aslında ağa takılmadığı ve kuş üzerinde yapılan incelemelerde de kanat iç bölgelerinde saçma izi olduğu düşünülen yaralar fark edildi. Ağın çekilmesi esnasında da yine misina oltası ucunda yemi kapmak isterken yakalanmış olduğu düşünülen başka bir su kuşu tespit edildi.
 
kayseri balıkçılık su ürünleri denetim