Otomatik suluklar üreticinin baş tacı

03 Temmuz Cuma, 2020
Tarımda olduğu gibi hayvancılıkta da modern teknikler iş yükünü azaltıyor, verimi artırıyor. Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü’nce 51 çiftçinin ahırına otomatik suluk ve tesisat yaptırılıyor.
Otomatik suluklar üreticinin baş tacı Pazarcık İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Hayvancılıkta Modern Sulama Projesi” ile Kahramanmaraş ili Pazarcık ilçesinde hayvancılık faaliyeti gösteren üreticilerin bilgi-sosyal-teknik altyapılarının iyileştirilerek kalkınmalarını sağlamak ve gelirlerini artırmak amaçlanıyor.

Proje faaliyetleri kapsamında ilçede bulunan Emiroğlu ve Yiğitler mahallelerinde ikamet eden ve hayvancılık yaparak geçimini sağlayan gelir seviyesi düşük 51 çiftçinin ahırlarına otomatik suluk ve tesisatı yaptırılıyor.

Proje bütçesi 97.500 TL olarak belirlenmiş olup her bir hayvancılık işletmesine 5 adet otomatik suluk ve tesisatı yapılıyor.

Şimdiye kadar 17 tane suluk faaliyete geçmiş olup 34 tane suluğun yapımı ise devam ediyor.
 Konuya ilişkin yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi: “Çok sıcak bölgelerde 40 litrenin üzerinde süt veren ineklerin su ihtiyacı günlük, 150 litreye kadar çıkar. Otomatik suluklar 1,5 ila 2 litre su kapasiteli olup iki hayvanın önüne bir tane konularak kullanılmaktadır. Otomatik hayvan sulukları birçok yönden ekonomik ve gereklidir. Su israfının önüne geçildiği bir gerçektir. Önünde hazır su bulunan hayvan susadığı anda suya ulaşarak metabolizmasının istediği anda suya kavuşarak sindiriminin normal seyretmesine olanak tanır. Bu normal sistem içerisinde hayvanlarda süt ve et veriminde önemli artış kaydedilir.

Projenin faaliyete geçmesi ile birçok avantaj sağlanması hedeflenmektedir. Kurulacak otomatik suluk sistemleri ile süt hayvanlarında süt verimi, et hayvanlarında et verimi (randıman) artacaktır. Bu durum üreticinin modern tarım tekniklerinin verim üzerindeki etkisini anlamasına katkıda bulunacak, modern teknikler konusundaki girişimlerine cesaret verecektir.”
suluk kahramanmaras modern teknik verim