Süt üreticilerine MGM desteği

11 Mart Çarşamba, 2020
Meteoroloji Genel Müdürlüğü ile Türkiye Tarımsal Süt Üreticileri Merkez Birliği arasında iş birliği protokolü Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin himayesinde imzalandı.
Süt üreticilerine MGM desteği Haber- Kamera- Fotoğraf: Cem BAYAN- Aytek BASİ- İbrahim BAĞCI
 
Meteoroloji Genel Müdürlüğü ile Türkiye Tarımsal Süt Üreticileri Merkez Birliği arasında iş birliği protokolü imzalandı. Protokol, 307 alt birlik ile 740 ilçede, 250 bin üreticiye fayda sağlayacak.

İmza töreninde konuşan Tarım ve Orman Bekir Pakdemirli "Ekimden hasada kadar çiftçiye hava tahmini ve zirai don uyarısında bulunurken, çiftçi de zamanında tedbir alıyor. Askeri alanda da ciddi hizmetimiz var. Son dönemde İdlib'de ve askerlerimizin görev yaptığı tüm bölgelerde terzi işi, bölgeye ve koordinata özel çalışılmış meteorolojik verileri askerimize ve jandarmamıza sağlıyoruz. Sağlık kuruluşlarımız, belediyeler ve üniversitelerle de bu veriler paylaşılıyor. Ulaştırmada havacılık, denizcilik ve kara yolları alanlarında meteorolojik verileri ve gelecek günlere ait tahminleri sağlıyoruz. Don ve çığ gibi hadiseler oluyor, elim olaylar da yaşanıyor. Meteoroloji, bunların öncesinde, zamanında ve erken uyarılarla bu gibi riskler nedeniyle vatandaşın can ve mal kaybına uğramaması için gayretlerine devam ediyor. Üreticinin zararını en aza indireceğiz. Meteorolojik verilerin en etkin kullanımıyla tahmin ve uyarılara anında erişim sağlayarak verimliliği artıracağız. Hem hayvancılık hem de süt üretiminde verim meteoroloji sayesinde artacak. Dünyayı doyuran dünyanın lideri olacak. Her alandaki bilgiyi çok daha iyi değerlendiriyor olmamız lazım. Süt üretimindeki verimi de inşallah meteorolojinin verdiği özel hizmet sayesinde artırıyor olacağız." dedi.

Bakan Pakdemirli ayrıca müdürlük tarafından hazırlanan cep telefonu uygulamasının kullanımı için çağrıda bulundu.

Pakdemirli'nin konuşmasının ardından Meteoroloji Genel Müdürü Volkan Mutlu Coşkun ile Birlik Başkanı Tevfik Keskin arasında iş birliği protokolü imzalandı.
tarım orman bakan bekir Pakdemirli meteoroloji genel müdür süt üreticileri