Hasankeyf Eyyubi Camisi’nin taşınmasına başlandı

27 Kasım Salı, 2018
Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü DSİ tarafından yapımı tamamlanan ve Güneydoğu Anadolu Projesi GAP’ın vizyonu olan Ilısu Barajı ve HES projesinden etkilenen Batman'ın Hasankeyf ilçesindeki tarihi eserlerden Eyyubi Camisi'nin taşınma çalışmaları başladı.
Hasankeyf Eyyubi Camisi’nin taşınmasına başlandı Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri DSİ tarafından yapımı tamamlanan Ilısu Barajı ve HES projesinden etkilenen Batman'ın Hasankeyf ilçesindeki tarihi eserlerden 4 bin 600 tonluk Eyyubi Camisi'nin taşınma işlemlerine başlandı.

Su altında kalacak 3 bin 500 nüfusa sahip Hasankeyf'in tarihi ve kültürel varlıklarıyla 3 kilometre uzaklıktaki yeni yerleşim alanına taşınması için başlatılan çalışmalar sürüyor. Tarihin, çevresel ve kültürel değerlerin korunarak gelecek nesillere aktarılması için yürütülen çalışmalar kapsamında ilçedeki tarihi eserler, Yeni Kültürel Park Alanı'na naklediliyor. Bu kapsamda, kesin inşa tarihi bilinmeyen, yapı bezemesi ve planıyla 14. yüzyıl sonu ile 15. yüzyıl başlarında yapıldığı tahmin edilen eserler arasında bulunan Eyyubi Camisi taşınıyor.

Hasankeyf'te şu ana kadar taşınan ve taşınacak olan en ağır yapı olma özelliğine sahip tarihi caminin bahçe duvarları 6 parça halinde, kendinden tahrikli modüler sistem (SPMT) aracı ile taşınacak. İlk yüklenen ise toplam 115 ton ağırlığındaki bahçe duvarları ile caminin kapısı oldu. Araca yüklenen caminin bahçe duvarları ile kapısının, sabah saatlerinde Dicle Nehri üzerinde inşa edilen 12 kutu menfezden oluşan köprü üzerinden geçerek Hasankeyf Kültürel Park Alanı'ndaki geçici koruma alanına götürülmesi hedefleniyor.

Caminin 4 bin 600 ton ağırlığındaki ana gövdesinin ise iki ayrı parça halinde taşınması planlanıyor. Taşınma işlemi 15 gün sürecek.
 
batman hasankeyf tarih taşıma