14. Agroexpo Uluslararası Tarım Ve Hayvancılık Fuarı İzmir’de açıldı

08 Şubat Cuma, 2019
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 14. Agroexpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı'nın açılışına katıldı. Fuar alanında açılan standları gezip üreticilerle sohbet eden Bakan Pakdemirli, Türkiye'nin gıda, tarım ve hayvancılık üretimi için her türlü imkâna sahip olduğunu söyledi.
14. Agroexpo Uluslararası Tarım Ve Hayvancılık Fuarı İzmir’de açıldı 14. Agroexpo Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı'nın açılışına katılan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, fuarın yeni iş birlikleri sağlayacağını, fuara katılan yabancı firmaların da Türk tarım sektörü paydaşlarıyla buluşacağını söyledi.

Bakan Pakdemirli, Fuarİzmir'de düzenlenen fuarın açılışında yaptığı konuşmada, bereketli topraklar üzerinde kurulu Türkiye'nin şifalı kaynaklara, binbir çeşit ürüne sahip olduğunu söyledi.

Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı'nın yeni iş birlikleri sağlayacağını, fuara katılan yabancı firmaların da Türk tarım sektörü paydaşlarıyla buluşacağını aktaran Pakdemirli, Türkiye'nin tarımsal hasılada Avrupa'da birinci, dünyada 7. sırada olduğunu, son 16 yılda tarımsal desteklerin artmasıyla her alanda üretim miktarlarının da yükseldiğini dile getirdi.

Bakan Pakdemirli, tarımsal desteğin yüzde 700 artışla 1,8 milyar liradan 14,5 milyar liraya çıktığını, bunun sonucunda bitkisel üretim, süt, kırmızı et, tavuk eti ve yumurta üretiminin arttığına işaret etti.

Türkiye'nin gıda, tarım ve hayvancılık üretimi için her türlü imkana sahip olduğunu kaydeden Pakdemirli, şöyle konuştu:

"Türkiye halen net gıda maddeleri ihracatçısı olmasının yanı sıra bölgesindeki ülkeler arasında sektörel bilgi, teknoloji, mühendislik ve mekanizasyon varlığı bakımından en gelişmiş ülkelerden biri konumundadır. Bu varlık, bilgi, tecrübe ve mevcut potansiyeliyle Türkiye, özellikle yabancı yatırımcılar için büyük fırsatlara sahip. Türkiye tarım, gıda ve hayvancılık üretimi için topografik, jeolojik, iklimsel ve endemik her türlü imkâna sahip olduğu gibi Asya, Avrupa, Ortadoğu ve Avrasya'nın arasında köprü vazifesi gören, 4 saatlik uçuş mesafesinde 50'den fazla ülkeye ulaşabilen yine tek ülke konumundadır. Körfez, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Avrasya ülkelerine coğrafi yakınlığından dolayı önemli bir avantaja sahip olan Türkiye, bu konumunu yabancı yatırımcıyla beraber fırsata çevirmelidir. Söz konusu ülkeler ile Avrupa ve Balkanlar arasında bir köprü vazifesi gören Türkiye, hedef bölgelerin gıda tedarikçisi olarak konumunu gün geçtikçe, güçlendirmektedir."

Pakdemirli, Tarım ve Orman Bakanı olarak Türkiye'de yatırım yapmak isteyenlere tüm kolaylıkları göstereceklerini belirterek, "İş ortaklarınızı bulun, ülkemizin cazip teşvik sistemimizden faydalanın, ülkemizde üretin ve hep birlikte kazanalım. Türkiye'ye yapılan her yatırım fazlasıyla karşılık bulacaktır. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin sürekli değiştiğini, geliştiğini ve hedeflere kararlılıkla ilerlediğini kaydeden Bakan Pakdemirli, "Biz de bu potansiyele, dinamizme inanıyor ve bunun gereğini yapıyoruz. Ülkemizi ihtiyaç duyduğu tarım ve hayvancılık alanlarında hizmetlerle buluşturuyoruz." dedi.

Fuarda Ticaret Bakanlığı koordinatörlüğünde Ege İhracatçı Birlikleri tarafından 70 ülkenin katılımı ile gerçekleştirilen alım heyeti programı ile 2 bine yakın yerli ve yabancı firmaların ikili görüşmeler gerçekleştirecek.
 
izmir 14.agroexpo uluslararası tarım hayvancılık fuarı