Kayseri desteklerle zirveye koşuyor

28 Haziran Salı, 2022
Kayseri Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Recep Bağlamış, tarımsal ve hayvansal işlem hacmini 6 milyar 100 milyon liraya çıkardıklarını açıkladı. "Genişletilmiş Müşterek Meslek Komite Toplantısı"nda konuşan Bağlamış, bölgeye yapılan yatırımlarla üretimin katlandığını vurguladı. Bağlamış, ticaret borsası olarak tarımsal üretime çeşitli destekler verdiklerini sözlerine ekledi.
Kayseri desteklerle zirveye koşuyor Son 4 yılda tarımsal ve hayvansal işlem hacmini yüzde 116 arttıran Kayseri tarımsal üretimde zirveyi zorluyor.

Kayseri Ticaret Borsası (KTB) Yönetim Kurulu Başkanı Recep Bağlamış, son 4 yılda tarımsal ve hayvansal işlem hacmini yüzde 116 arttırarak 6 milyar 100 milyon liraya çıkardıklarını bildirdi.
KTB sektör buluşması kapsamında "Genişletilmiş Müşterek Meslek Komite Toplantısı" borsa binasında gerçekleştirildi. 

Toplantının açılışında konuşan Vali Gökmen Çiçek, Kayseri'nin tarım ve hayvancılık alanında önemli kentler arasında yer aldığını söyledi.

Çiçek, kentin kalkınması için herkesin sahada olduğunu, bu yönde de birçok projeye destek vereceklerini dile getirdi.

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç da tarım ve hayvancılığı önemsediklerini, bu kapsamda birçok desteği üreticilere sağladıklarını aktardı.

KTB Başkanı Recep Bağlamış da Kayseri'nin ticaret ve sanayinin yanında önemli bir tarım ve hayvancılık merkezi olduğunu, arpa, buğday, şeker pancarı, aspir, çerezlik ay çekirdeği, çerezlik kabak çekirdeği, patates, mısır gibi tarımsal ürünlerin kentte üretildiğini söyledi.

Bağlamış, kentin pastırma, sucuk, kavurma gibi et ve et ürünleri üretiminde de Türkiye'ye liderlik ettiğini belirtti.

Hayvancılık anlamında yapılan çalışmalara değinen Bağlamış, "Son 4 yılda yapmış olduğumuz özverili çalışmalarla şehrimizin tarımsal ve hayvansal işlem hacmini yüzde 116 arttırarak 6 milyar 100 milyon liraya çıkardık. Tabii ki bu rakamları da yeterli görmüyor, önümüzdeki 4 yıllık süreçte tarımsal ve hayvansal işlem hacmimizi 20 milyar lira seviyesine çıkarmayı hedefliyoruz. Yine Borsa olarak 4 yıl önce faaliyete geçirdiğimiz laboratuvarımızda gıda ve toprak analizlerinde uzman kadromuzla Tarım ve Orman Bakanlığından onaylı çalışmaya, üreticimize destek olmaya devam ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Bağlamış ayrıca bölgede 28 bin 500 metrekare alanda günlük 750 büyükbaş, 1000 küçükbaş hayvan kapasiteli, modern hayvancılık sürecinin bütünleştiği, İç Anadolu'nun en modern hayvancılık merkezi kurulduğunu sözlerine ekledi.
kayseri hayvancılık hayvansal üretim tarımsal üretim ticaret borsası tarım