Adana’da soğan hasadı sürüyor

15 April Monday, 2024
Türkiye'nin önemli tarımsal üretim merkezlerinden Adana'da soğan hasadı sürüyor. İlde kış mevsimin ılıman geçmesiyle erken başlayan hasat yüzleri güldürüyor. İl genelinde bu yıl üretimin 25 bin dekarlık bir alanda 100 bin ton civarında olması bekleniliyor.
Adana’da soğan hasadı sürüyor
Haber: Adana İl Enformasyon
 
Adana’da soğan hasadı sürüyor.

Önceki yıllara göre iklim şartları sebebiyle 15-20 gün önce başlayan turfanda soğan hasadı yüzleri güldürüyor.

Seyhan’daki hasadı takip eden İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Nuri Kökçüoğlu hasat sürecini değerlendirerek “Adana'nın bereketli toprağında bereketli ikliminde Türkiye'de ilk soğan hasadını yapmak üzere tarlamıza geldik. İşçilerimizle birlikte sabah 6.30'dan akşam 7-8.00'e kadar süren bir süreçte soğan üretimi yapıyoruz. Soğan malumunuz her evde, her sofrada neredeyse her yemeğinin içerisinde olan, gerçekten ekonomik değeri bulunan bir ürün. İlimizde 25 bin dekarlık bir alanda 100 bin ton civarında bir üretimimiz var. ”dedi. İl Müdürü Kökçüoğlu, ilk hasadın Nisan ayının başında başladığını Mayıs ayı ortalarına kadar hasadın tamamlanacağını da sözlerine ekledi.

Soğan Üreticisi Osman Yeşilmeşe ise 500 dekar alanda üretim yaptığını belirterek kış mevsiminin iklim yönünden elverişli geçtiğini söyledi. Yeşilmeşe, “Hava şartlarından bu sene çok memnunuz. Hava kış döneminde soğuk olmadı. Bu durum da soğanda 15-20 gün erken hasat yapılmasını sağladı. Bu iklim şartları verime de yansıyacaktır. Şimdi dekara 4 ton alıyoruz. Bu dekara 6-7 tona kadar çıkacaktır.” diye konuştu.
tarım orman adana soğan hasat