Adana’da soya ekim alanları genişliyor

16 Mayıs Pazartesi, 2022
Adana’da soya ekim alanlarının artmasına yönelik çalışmalar devam ediyor. Bu çalışmalar kapsamında Ceyhan’da tohum dağıtımı gerçekleştirildi. Ceyhan’da yapılan tohum dağıtımında yüzde 67’si devlet destekli olan 64 tondan fazla tohum üreticilere teslim edildi.
Adana’da soya ekim alanları genişliyor HABER: Adana İl Enformasyon
 
Türkiye’nin soya üretiminin yüzde 64’ünü tek başına karşılayan Adana’da soya ekim alanlarının artırılmasına yönelik çalışmalar devam ediyor. Bu kapsamda yüzde 67’si devlet destekli 64 ton 300 kilo soya tohumu ikinci ürün olarak ekilmek üzere üreticilere dağıtıldı.

Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığı desteğiyle Adana İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Ceyhan ilçesinde üreticilere düzenlenen tören ile soya tohumu dağıtımı yapıldı.

Program açılışında konuşan Adana İl Tarım ve Orman Müdür Vekili Efe Güler, dünyada ve Türkiye’de soyanın stratejik bir ürün olduğunu ve bu ürünün yurt içinde yüzde 64’ünün Adana’da üretildiğini belirterek, “Soyanın ekim alanının arttırılmasını amaçlamaktayız. Yılda 100 bin ton soya üretimimiz ile Adana toplam üretimin yüzde 64’ünü karşılamaktadır. Bakanlığımızın Tarımsal Gelişim ve Eğitim Projesi (TAGEP) kapsamında yüzde 33 üretici, yüzde 67 devlet destekli tohumları üretici ile buluşturmuş bulunuyoruz. 128 üreticimize 64 bin 300 kilo soya tohumu dağıtıyoruz. 250 bin dekar olan soya üretim alanını bu projelerle 300 bin dekara çıkarmak istiyoruz.” dedi.

Ceyhan Kaymakamı Dr. Bayram Yılmaz ise dağıtımı yapılan tohumlar için üretici seçimi yapılırken tüm mahallelerden üretici olmasına özen gösterildiğini belirterek verilen tohumların 6 bin 430 dekar alana soya ekimine yeteceğini ifade ederek, “İkinci ürün olarak ekimi yapılacak olan bu tohumların ekim ayında hasadı yapılacak. Maksadımız çiftçilerimizi alternatif ve ekonomik değeri olan ürünler  konusunda teşvik etmek. Onları gayretlendirmek. İlimizin ve çiftçilerimizin ekonomisine katkı sunmak.”  Diye konuştu.
adana soya tarım orman üretim hibe tohum destek