Ata tohumu bereketin habercisi oldu

08 July Monday, 2024
Muş'ta deneme amacıyla ekilen ata tohumu buğdaydan yüksek verim bekleniyor. İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Gün, “Buğday, Muş'un iklim koşullarına uygun. Ürünün gelişimi güzel. Çiftçimiz de yüksek verim bekliyor." dedi.
Ata tohumu bereketin habercisi oldu
Deneme tarlalarına ata tohumu eken çiftçi üç kat fazla verim bekliyor.

Muş'ta deneme amacıyla 17 dekar alanda ekimi yapılan ata tohumu buğdaydan yüksek verim alınması hedefleniyor.

Kırköy beldesinde çiftçilik yapan Hüseyin Karakurt, ilkbaharda 17 dekara ata tohumu buğday ekti.

Çiftçiyi tarlasında ziyaret eden Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Gün, geçmişi 7 bin yıla dayanan ata tohumunu toprakla buluşturduklarını söyledi.

Kaliteli ve verimli ürün elde etmeyi amaçladıklarını belirten Gün, "Çiftçimiz öncülüğünde ata tohumu olan buğdayın deneme olarak ekimi yapıldı. Yaptığımız incelemelerde buğday, Muş'un şartlarına uygun. Buğdayın gelişimi güzel. Bir başakta 150 buğday tanesi olduğu görülmüştü. Bu da büyük bir verim sağlamakta. Çiftçimiz dönüme 875 kilogramın üzerinde bir verim bekliyor. Müdürlük ve bakanlık olarak istediğimiz ürünlerden biridir. Bunu da Muş'umuza bereket getirmesini diliyorum. Ata tohumu 7 bin yıllık bir geçmişe sahip" dedi.

Normal buğdayın üç katı verim beklediğini anlatan Karakurt da "Verimi yüksek olduğu için ekimini yaptık. Her dönümde 850 kilogramın üzerinde bir verim bekliyoruz." diye konuştu.
muş buğday ata tohumu tarım ve orman