Bafra ‘Tarla Günü’ne ev sahipliği yaptı

23 Haziran Perşembe, 2022
Samsun’un Bafra ilçesi, Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı bünyesindeki ‘İlkadım Tek Yıllık Buğdaygil Yem Bitkisi Yetiştiriciliği Projesi’ için düzenlenen tarla gününe ev sahipliği yaptı. Yem bitkisi ekiminin artırılması amacıyla gerçekleştirilen proje için düzenlenen tarla gününde tohumluk sektöründe Türkiye’nin geldiği noktanın altı çizildi.
Bafra ‘Tarla Günü’ne ev sahipliği yaptı
Yem bitkileri üretimi projelerle her geçen gün artıyor. Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı öncülüğünde Bafra’da gerçekleştirilen proje kapsamında tarla günü düzenlendi.

Proje; Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü işbirliği ile Yenilik Yayım Projeleri kapsamında gerçekleştirildi. İlkadım Tek Yıllık Buğdaygil (İtalyan Çimi) Yem Bitkisi Yetiştiriciliği Projesi kapsamında bir tarla günü düzenlendi.

Etkinliğe; Bafra Kaymakamı Cevdet Ertürkmen, Samsun İl Tarım ve Orman Müdürümüz İbrahim Sağlam, Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Tarla Bitkileri Bölümü Çayır Mera ve Yem Bitkileri Birimi Proje Koordinatörü Yük. Ziraat Mühendisi Kadir İspirli, Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner, İl ve İlçe Müdürlüklerimizden teknik elemanlar ve çiftçiler katıldı.

Tarla gününde bir konuşma yapan Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam: “İlimiz kaba yem üretiminde önemli bir noktadadır. Toplam 691.585 da yem bitkisi ekilişi ile ülke genelinde 395 bin ton adi fiğ (yeşil ot) üretiminde birinci, 2.174 ton adi fiğ tohumluğu üretiminde üçüncü, 40 bin ton yemlik bezelye üretiminde dördüncü, 557 ton Macar fiği tohumluğu üretiminde ise beşinci sırada yer almaktadır.

Önemli bir kaba yem kaynağı olan İtalyan çimi, 2021 yılı itibariyle ülkemiz genelinde 373.275 da ekilişe karşılık ilimizde 2.565 da ekiliş ile 5.276 ton üretim payına sahiptir. Yine İlimizde 396.087 büyükbaş ve 275.793 adet küçükbaş hayvan mevcut olup hayvan varlığımız dikkate alındığında kaba yem ihtiyacımızın 1.272.068 ton olduğu görülebilmektedir. Kaba yem ihtiyacımızın % 76’sı (967 bin ton) mera, orman, fındık içi ve yem bitkisi ekilişlerinden karşılanmaktadır.

Yem Bitkisi ekilişlerinin artırılması amacı ile BÜGEM ve DOKAP tarafından 2021 yılı içerisinde ilimiz çiftçilerine silajlık mısır, yem bezelyesi, yonca, korunga, soya tohumluğu ve İtalyan çimi olmak üzere toplam 61.500 kg yem bitkisi tohumluğu dağıtımı gerçekleştirilerek 15.500 da alanda yem bitkisi ekimi yapılmıştır. 2022 yılında; Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı finansıyla 42 ton silajlık mısır tohumu, 7 ton yonca tohumu, 5 ton korunga tohumu, 69 ton yem bezelyesi tohumu ve 10 ton İtalyan çimi tohumu %50 hibeli olarak çiftçilerimize dağıtımı gerçekleştirilmiştir.” dedi.

Üretime ilişkin bilgiler veren Sağlam konuşmasını şöyle sürdürdü: “2021 yılında, dekara; korungada 90 TL, tek yıllık 60 TL, silajlık ekilişlerde 100 TL yapay çayır mera da 150 TL çok yıllık 50 TL ve kuru ekilişlerde 40 TL olmak üzere yem bitkileri üretim desteği verilmektedir. İlimizde toplamda 10.152 işletmeye 268 bin dekar alanda 19 milyon TL yem bitkileri destekleme ödemesi yapılmıştır. İlkadım İtalyan çimi ortalama 103 cm boya sahip, soğuklama ihtiyacı olmayan tek yıllık buğdaygil yem bitkisidir. Uygun yetiştirme şartlarında yeterli sulama ve gübreleme ile dekar başına 3,6 ton yaş ot ve 1,7 ton kuru ot verimi alınabilmektedir.

Şu anda tarla gününü yaptığımız süt otu ekilişi 2021 yılı aralık ayı başında yapılmış olup ilk biçim de Mayıs ayı ortasında yapılmış ve dekardan 20 adet kuru ot balyası alınmıştır. Yerli bir çeşidimiz olan İlkadım İtalyan Çimi ekiliş miktarını artırmak için gerekli çalışmaları titizlikle yürütmeye devam edeceğiz. Çalışmanın Türk tarımına ve İlimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum”
tarım orman yem proje eğitim yayın dairesi ilkadım samsun