Bakanlar “Gönüllülük” işbirliğine imza attı

07 Ağustos Çarşamba, 2019
Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı arasında "Gönüllülük Alanında İş Birliği Protokolü" imzalandı.
Bakanlar “Gönüllülük” işbirliğine imza attı Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı arasında "Gönüllülük Alanında İş Birliği Protokolü" imzalandı.
"Bir elin nesi var iki elin sesi var" atasözünü hatırlatan Pakdemirli, şu ifadeleri kullandı:
"İki bakanlık yan yana geldiği zaman mutlaka bu işlerden bir sinerji çıkartabiliriz diye düşünüyorum. Bakanlık olarak sorumluluk alanlarımız çok geniş. Gençlerimize verebileceğimiz konular var. Tarımın geleceği için, ormanın geleceği için ve diğer konular için gençlikle bir şekilde buluşmamız lazım. Gençliği erken yaşlarda toprakla buluşturmamız lazım, fidanlarla buluşturmamız lazım. Suyu ve iklim değişikliğinin önemini onlara aktarmamız lazım." 
Pakdemirli, AK Parti iktidarı olarak bu zamana kadar 4,5 milyar fidanı toprakla buluşturduklarını dile getirerek, gönüllülük projesinin dünyayı daha ileriye taşıyacak gençlere katkı sunacağını söyledi. 
Gençlerin kendilerine yapacakları yatırımın en iyi yatırım olacağını anlatan Pakdemirli, gençlere erken yaşlarda meslek ve bilgi sahibi olmaları önerisinde bulundu. 
Pakdemirli, hayata erken atılmanın önemine dikkati çekerek, Bakanlık olarak gençlere destek olmak adına ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu da, imza töreninde yaptığı konuşmada, "Biz bastığı yeri yeşerten bir milletiz." dedi.
Bakanlık olarak 2019'u gönüllülük yılı ilan ettiklerini hatırlatan Kasapoğlu, "Genç nüfusumuz çok fazla ve gençlerimizin önemli bir potansiyeli var. Bizim de bu çerçevede yürüttüğümüz önemli çalışmalar var. Bütün bakanlıklarımız bizimle beraber hareket ediyor. Gençlerimizi yarınlara büyük bir koordinasyonla hazırlıyoruz." diye konuştu.
"Gönülsever, hayırsever bir toplumuz." diyen Bakan Kasapoğlu, "Cumhurbaşkanımızın liderliğinde mazlum coğrafyalara uzattığımız el, hayırseverliğimizin göstergesi." ifadelerini kullandı. 
Bu ruhu geleceğe aktarma ve gençleri bu doğrultuda yetiştirme bağlamında çalışmalar yaptıklanı dile getiren Kasapoğlu, "Gönüllülük projesine olan ilgi, bunun ne kadar doğru olduğunu gösterdi. Pek çok alanda gönüllülük çalışmalarımız var." şeklinde konuştu.
Tarım ve Orman Bakanlığı ile imzalanan gönüllük projesi ile gençlere toprakla ilgili bir pencere açacaklarını, gençleri toprak ve tabiata saygılı olmaya yönlendireceklerini vurgulayan Kasapoğlu, "Toprak gençlere, gençler de toprağa güç verecek. Aşık Veysel'in dediği gibi, 'Benim sadık yarim kara topraktır'. Dünyayı tüm canlılar için yaşanabilecek bir yer haline getirmek zorundayız." değerlendirmesinde bulundu.
Gençlerin Tarım ve Orman Bakanlığının çağrısına koşacağına inandığını, bu anlayışı hep birlikte güçlendireceklerini vurgulayan Kasapoğlu, şunları söyledi:
"Gençlerimizin bu anlayışa katkı vereceğine inanıyorum. Biz bastığı yeri yeşerten bir milletiz. Gençlik merkezlerimiz, gençlik kamplarımız, yurtlarımız var. Gençlerimizi tarıma, doğaya yönelik yapacağımız çalışmalarla geliştireceğiz. Tecrübe edinmeleri için çiftçilerimizle bir araya getireceğiz. Tarım kamplarımız bize yeni anlayışlar kazandıracak. Dinimiz, 'Kıyametin yarın kopacağını bilseniz ağaç dikin' diyor."
 "Bizim sadece insana değil, kurda, kuşa, börtü böceğe de ihtiyacımız var." değerlendirmesinde bulunan Bakan Kasapoğlu, "Her bir canlının hukukunu korumakla mükellefiz. Gençlerimiz için toprakla haşır neşir olma anlamında her bir alanı değerlendireceğiz. Spor tesislerimizin ağaçlandırılmasını gençlerimizle yapacağız.  Ülkemize, gençlerimize, toprağımıza hayırlı olmasını diliyorum. 'O çiçeği yeşertelim.' diyorum." ifadeleriyle sözlerini tamamladı.
Tören Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ile Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun protokolü imzalaması ile son buldu.
 
 
# tarım ve orman bakanlığı gençlik ve spor bakanlığı gönüllülük protokol bekir Pakdemirli Mehmet Muharrem Kasapoğlu