Bitlis tarımda hedef büyüttü

04 Mart Perşembe, 2021
Tarım ve hayvancılık sektörü yapılan büyük yatırımlarla Bitlis 2020 yılında ekonomisine 3 milyar lira kazandırdı. Özellikle kuru fasulye üretiminde başarılı bir ivme yakalayan Bitlisli üreticilerin bu yıl için hedefi üretimi yüzde 30 arttırmak.
Bitlis tarımda hedef büyüttü Çiftçiler çalışıyor, üretim artıyor, Bitlis tarımın merkezi haline geliyor.
Son yıllarda uygulanan politikalar ve yapılan yatırımlarla Bitlis tarımsal üretimde büyük bir atılım yaptı.

Bitlis’in 2020 verilerini paylaşan Tarım ve Orman Müdürü Rıfat Çelik, son yıllarda uygulanan politikalardan sonra özellikle kuru fasulyede Türkiye’nin yüzde 80’lik kısmının Bitlis’ten karşılandığını söyledi. 2020 yılında 32 bin ton kuru fasulye üreterek Türkiye sıralamasında 3’üncü olduklarını dile getiren Çelik, başta çiftçi olmak üzere ülke ekonomisine ciddi girdiler sağlandığını ifade etti.

Çelik, pandeminin üretim alanında kendilerine ve çiftçilere zor zamanlarda nasıl üretim yapılabileceği konusunda tecrübe kazandırdığını belirterek, “2020 yılındaki üretimlerde korona virüsle nasıl hareket edeceğimizi öğrendik. Üretim alışkanlıklarımızda bir aksama olmasın diye bayağı tecrübe edindik. İnşallah 2021 yılında tecrübelerimizle interaktif bir şekilde tarımsal ve hayvansal üretimlerimizi arttırarak devam edeceğiz. TÜİK rakamları henüz açıklamadı ancak 2019 yılında Bitlis ilinin tarımsal, hayvansal ve su ürünleri üretiminde toplam bir üretim değeri vardı. Bu rakam 2019’da 2 milyar 3 milyon TL’ydi. Biz bunu yaklaşık yüzde 30’a yakın arttırdık. 2020 yılında bu rakamın 3 milyar TL olacağını düşünüyoruz. İnşallah 2021 yılında daha özverili, daha gayretli çalışmalarla ve uygulayacağımız projelerle beraber hedef olarak 4 milyon TL’yi çıta olarak koyduk. Başarıda limit yoktur, sınır yoktur. Biz çok çalışacağız ve bu başarı merdivenini tırmanacağız. Bıraktığımız yerde ise bizden sonrakiler gelip devam edecek. Biz, bizden sonrakilere yol açacağız. Üreticilerimiz ve çiftçilerimizle beraber sürekli sahada olacağız. Hem onların hem de bizim katkılarımızla beraber eğitimlerimiz ve projelerimizle üretimlerimizi her geçen gün arttıracağız” dedi.

“Bitlis önemli bir tarım ve hayvancılık şehridir”

Bitlis’in 8,5 milyon dekar arazisi, 1 milyon 300 dönüm tarımsal arazi varlığı, 1 milyon 800 bin dekar orman varlığı, göl alanlarıyla, yaylalarıyla, meralarıyla, yüzde 96 geçiminin tarım ve hayvancılık olduğunu da hatırlatan Çelik, “Bitlis önemli bir tarım ve hayvancılık şehridir. 2020 yılında Bitlis’te bitkisel, hayvansal ve su ürünleri üretiminde biz yine sahadaydık. Geçtiğimiz yılı çok verimli bir yıl olarak değerlendirdik. Malum devam eden pandemiden dolayı 2020 yılında bazı handikaplar gelişecekti. 2020 yılında boş arazi kalmasın istenildi. Bizde kurumsal olarak sürekli sahada olduk. Hiçbir üretim alanımızda bir aksama olmadan üretimlerimize devam ettik. Örneğin 2019 yılında Bitlis ilinde 60 bin dekar nadas alanları varken 2020 yılında özel çabalarımızla, geliştirdiğimiz projelerimizle 60 bin dekarlık nadas alanımızın 40 bin dekarını ekim yapmak üzere tarımsal üretime kazandırmış olduk. Yine hayvanlarımızın kaba yem ihtiyacını karşılamak üzere çayır ve mera alanlarımızda 2020 yılında kadastro müdürümüzle yaptığımız çalışmalarla beraber 75 bin dekarlık alanda özellikle Tatvan bölgemizde yine bir alan artışımız oldu.” ifadelerini kullandı.
Bitlis’in stratejik ürünleri olan domates, patates ve kuru fasulyede önemli bir üretim sağladığını da dile getiren Çelik, şöyle konuştu:

“İlimizin bazı stratejik ürünleri vardır. Domates üretiminde 2019 yılında Doğu ve Güneydoğu bölgesinde, Diyarbakır ve Urfa’dan sonra 3’üncü sıradaydık. Ancak 2020 yılında özel çabalarımızla beraber 70 bin dekarlık alanda 160 bin ton sofralık domates üretimiyle Doğu ve Güneydoğu’da birinci olduk, Türkiye’de de 9’uncu sıradayız. İlimizin önemli bir stratejik ürünüdür. Hem sertifikalı hem de yemeklik patates üretimi yapıyoruz. Yaklaşık 18-19 çeşit patates üretimimiz mevcuttur. 2020 yılında 200 bin tondan fazla yemeklik üretimimiz oldu ve 70 binden fazla da sertifikalı tohumluk üretimimiz oldu. Patateste de Türkiye’de 9’uncu sıradayız.”

Bitlis’in tohumluk kuru fasulyede Türkiye’nin yüzde 80’lik kısmını karşıladığını da dile getiren Çelik, “Türkiye’nin önemli bir tohum ihtiyacını karşılamaktayız. Fasulyede bizim önemli bir stratejik bitkimizdir. Biz fasulye üretiminde resmen bir çığır açtık. 2019 yılında fasulye üretiminde 24 bin ton 88 bin dekar alanımızla Türkiye’de 4’üncü sıradayken, 2020 yılında alanımızı 105 bin dekara çıkardık ve üretimimiz de 32 bin tonu geçti ve Türkiye’de 3’üncü sıraya yerleştik. Yemeklik üretimde bir üst ligdeyiz. Kuru fasulyenin sertifikalı tohumluk üretimi de ilimizde mevcuttur. Biz zaten bu konuda Türkiye birincisiyiz. Türkiye’nin tohumluk ihtiyacının yüzde 80’i Bitlis’ten çıkmaktadır. 4 bin tona yakında kuru fasulye ürettik” diye konuştu.

Bitlis’in birçok üründe de Türkiye sıralamasında iyi yerlerde olduğunu hatırlatan Tarım ve Orman Müdürü Çelik, “Hayvancılık alanında da üretimlerimiz çok iyidir. Kırmızı ette de 10 bin tonluk bir üretimimiz var. Sütte 140 bin tondan fazla üretimimiz var. Keçi sütü üretiminde Türkiye’de ikinci sıradayız, karakovan bal üretimimizle yine Türkiye’de ikinci sıradayız. 160 bine yakın kovan varlığımız var. Bu sene 2 bin ton üretimimiz oldu. Toplam bal üretimi anlamında da dokuzuncu sıradayız. Çayır, mera ve yem bitkileri alanında çok iyiyiz. Çayır otu üretiminde Türkiye’de ikinci sıradayız. 550 bin dekarlık bir alanda 600 bin tona yakın hayvanlarımızın kaba yem ihtiyacını karşılıyoruz. Aynı zamanda il olarak göçer kentiyiz. Büyükbaşta 102 bin hayvan varlığımızla, 10 bin 500 adet manda varlığımızla çok iyi bir yerdeyiz. Özellikle mandanın süt ve süt ürünleri üretiminde Türkiye’de dördüncü sıradayız. Küçükbaş hayvanımız 2019 yılında 688 bin adetken, 2020 yılında 100 bine yakın bir artış yaptık. Biz Bitlis’te 2020 yılında çok verimli bir sezon geçirdik. Biz sürekli üretmeye devam edeceğiz. Tarladan sofraya güvenilir gıdayı her zaman ulaştıracağız. 2021 yılı için özel projelerimiz var” şeklinde konuştu.

Tarım ve Orman Bakanlığının çiftçilere verdiği destekler, hayata geçirdiği projelerle Bitlis önümüzdeki yıllarda tarımsal üretimini arttırmayı hedefliyor.
bitlis tarım hayvancılık kuru fasulye tarım ve orman destek yatırım