Bozkır çörekotuyla bereketleniyor

08 Nisan Perşembe, 2021
Kırşehir'de, alternatif ürün olarak ekilen çörekotuna ilgi artıyor. İl genelinde 20 bin dekarın üzerinde alana çörekotu ekildi.
Bozkır çörekotuyla bereketleniyor
Türkiye'nin önemi tahıl üretim merkezlerinden Kırşehir'de, alternatif ürün olarak ekilen çörekotuna ilgi artıyor.

Başta Boztepe, Kaman ve Akpınar ilçeleri olmak üzere yaklaşık 3 yıl önce arpa ve buğdaya alternatif ekilen çörekotundan iyi gelir elde eden çiftçiler, tarlalarını nadasa bırakmak yerine bu ürünü ekerek değerlendiriyor.

Boztepe ilçesindeki ekimi yerinde inceleyen Kırşehir İl Tarım ve Orman Müdürü Kenan Şahin "Tarlalarımızda mono tarım yaptığımız zaman bazı hastalıklar zuhur edebiliyor. Biz alternatif ürün ekmekle çeşitliliği artırarak toprak yapısını ve azot miktarını olumlu manada değiştiriyoruz. Çörek otundan, geçen sene deneme aşamasında olmamıza rağmen iyi verim elde ettik. Bu sene 20 bin dekarın üzerinde çörekotu ekimi gerçekleştireceğiz. Çörekotunda geçen yıl dekardan 40 kilograma kadar verim aldık, kilogramını 15 ila 17 lira arasında sattık. Bu sene 50 kilogram almayı ve 20-25 liradan satılmasını bekliyoruz. Çiftçilerimize ciddi bir alternatif ürün getirisi olacak." diye konuştu.

Çörekotu yağının çıkarılmasını sağlayacak tesislerin kurulması yönünde de planlarının olduğunu vurgulayan Şahin bu konuda Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma İdaresine proje sunacaklarını kaydetti.
Kırşehir çörekotu ekim verim nadas