Bu marullar, domatesler iyilik için yetişiyor

13 Mayıs Pazartesi, 2019
Niğde'de bir lisede açılan tarım bölümü gençlere yeni bir ufuk oldu. Tarım ve hayvancılığı uygulamalı öğrenen 60 öğrenci, üretimden elde ettikleri gelirle ihtiyaç sahibi öğrenci ve ailelere destek sağlıyor.
Bu marullar, domatesler iyilik için yetişiyor Liseli gençler Niğde’deki okullarında açılan tarım bölümünde marul, patlıcan, yumurta, domates üretiyor.
Yeşilgölcük beldesinde öğrencileri okula çekmek, üretimi teşvik etmek ve yöre halkına katkı sağlamak hedefiyle 2 yıl önce kurulan tarım bölümü adeta çiftlik gibi üretim yapıyor.

Okuldaki üretimle yıllık yaklaşık 50 bin liralık gelir elde eden öğrenciler, elde ettikleri geliri ise ihtiyaç sahibi ailelerle paylaşıyor.

Hem öğrenciler hem de yöre halkı için tarımsal üretimi cazip hale getirmeyi amaçladıklarını söyleyen Şehit Recep Tektaş Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdürü Muharrem Yenel, böylece öğrencilerin okula ilgilerinin arttığını kaydetti.

Bölümü ilk açtıklarında öğrencilerin ön yargılı olduğunu ifade eden Yenel, "Öğrenciler ilk zamanlar 'Zaten biz tarımcıyız, hayvancılığı da biliyoruz' diye yaklaşıyorlardı ama bilimsel bir tarım ve hayvancılık anlayışı yoktu. Okulumuzda tarım bölümünün açılmasıyla, çocukların tarıma, alternatif ürünlere ve tarım politikalarına bakışı değişti. Öğrencilerimiz 'Biz de bilimsel tarım yapalım, farklı ürünler yetiştirelim' diye düşünmeye başladı." diye konuştu.

Yenel, okullarında 150 ve 200 metrekarelik iki serada domates, salatalık, biber, patlıcan gibi sebzeler, 20 dönüm alanda da yonca yetiştirdiklerini, yöre insanını alternatif ürünlere yönlendirdiklerini aktardı.
Kış bölgesi olmasına rağmen geçen kış serada marul yetiştirdiklerini ifade eden Yenel, şunları söyledi:
"Bu kış 1550 adet marul yetiştirdik. Yaklaşık 15 kuruşa mal ettiğimiz marulu 2-2,5 liraya satıyoruz. Çok yüksek bir kar oranı var. Öğrenciler bunu gördükçe 'hocam biz de evimizde, tarlamızda marul yetiştirebiliriz, kışı boş geçirmeyebiliriz' diye düşünmeye başladı. Öğrencilerimiz evlerinden getirdikleri hindi, ördek, kaz, tavuk, keklik yumurtalarını okuldaki kuluçka makinemize yerleştiriyor. Onların kontrollerini yapıp boş olan yumurtaları eliyorlar, dolu olanların takibini yapıyorlar. Bu şekilde civciv üretmeye de başladık. Yetiştirdiğimiz civcivleri de öğrencilere uygun şekilde dağıtıyoruz. Öğrenci 'Ben artık topluma faydalıyım. Ben bir şeyler başarabiliyorum' duygusunu hem tarım hem de hayvancılıkta yaşıyor. Gezen tavuk yumurtası için 150 tavuğumuz var. Tavukların bakımı, temizliği, yemlenmesini öğrencilerimiz severek yapıyorlar. Biz aslında çocukları hangi alanda mutluysa o alana yönlendirmeye çalışıyoruz. Çocuklarımız burada başarma duygusunu tadıyor."

 Üretimden elde edilen geliri bölgede ihtiyaç sahibi insanlara ulaştırdıklarını dile getiren Yenel, "Buralardan elde ettiğimiz gelirleri okulumuzdaki ya da bölgedeki ihtiyaç sahibi ailelere, öğrencilere uygun bir şekilde, onları kırmadan, gücendirmeden hakkaniyete zarar vermeden dağıtmaya çalışıyoruz. Onlara yardım ederek, öğrencilerimiz yardımlaşma duygusunu da içlerinde hissediyorlar. Bu şekilde topluma daha faydalı bireyler yetiştireceğimize inanıyorum." ifadelerini kullandı.
niğde tarım lisesi tarımsal üretim alternatif ürün yardımlaşma