Çanakkale’de yangınların yaraları sarılıyor

07 December Thursday, 2023
Çanakkale’de meydana gelen iki büyük orman yangınından zarar gören üreticilere destekler sürüyor. Yüzde 75’i hibe olan tohum desteğinden Çanakkale’de 10 köydeki, 94 üretici faydalandı. Üreticiler tohum desteklerini düzenlenen törenle aldı.
Çanakkale’de yangınların yaraları sarılıyor
Haber: Çanakkale İl Enformasyon
 
Çanakkale’de orman yangınlarının yaraları sarılıyor.

Çanakkale Valiliği önderliğinde, İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce yürütülen çalışmalarda yangınlarda zarar gören köylere destekler sürüyor. Bu kapsamda 75’i hibeli arpa ve buğday tohumu desteği üreticilere törenle teslim edildi.

Tohum dağıtımında konuşan İl Tarım ve Orman Müdürü Nazan Türkarslan, sürdürülebilir üretim vurgusu yaptı. Türkarslan “2023 yılında ilimiz merkez ilçede meydana gelen iki büyük orman yangını sonucunda 16 köyümüzde 350 üreticimize ait 3 bin dekar ekili, dikili alan, 49 bin adet Balya, 26 Büyükbaş, 118 küçükbaş hayvan, hayvan barınakları ve 579 arılı kovanda zarar meydana gelmiştir. Çanakkale İl Özel İdaresi tarafından bu amaç için tahsis edilen 640 bin TL ödenek, Çanakkale İl Özel İdaresinden 2023 yılı için İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne olası Doğal Afetler için tahsis edilen 114 bin TL ödenek ve üretici katkı payı olarak 257 bin 100 TL ile toplam 1 milyon 11 bin TL ile zarar gören, tohum talebinde bulunan 10 köydeki, 94 üreticimize sertifikalı 15 ton lord, 23 ton sladoran arpa ile 23 ton Tigre Buğday tohum temin edilmiş ve üreticilerimize bugün tohumlarının teslimini gerçekleştiriyoruz. Toplam 61 ton olan sertifikalı buğday ve arpa tohumluğu dağıtılarak üreticilerimizin 2 bin 550 dekar alanı ekmeleri sağlanacaktır. Bu yıl maalesef doğal afetlerden en fazla etkilenen illerin içinde yer alıyoruz. Üreticilerimizden bizler tek bir şey istiyoruz. Ekili ve dikili alanlarınızı TARSİM kapsamında sigorta yaptırın.” dedi.
tarım orman çanakkale destek