Çörek otu hasadı başladı

10 Ağustos Çarşamba, 2022
Bursa’da 4 bin 400 dekarda üretilen Çameli cinsi çörekotu hasadına başlandı.
Çörek otu hasadı başladı HABER: Bursa İl Enformasyon
KAMERA, FOTOĞRAF: Şükrü KOCA
 
Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi meyvelerini veriyor. Projenin Bursa’da uygulandığı alanlardan Çameli cinsi çörek otu tohumları hasat edilmeye başlandı.

Yazıbaşı Mahallesi'nde çörek otu tarlasında gerçekleşen hasat etkinliğine Bursa İl Tarım ve Orman Müdür Vekili Erdoğan Ceylan ve Keles Belediye Başkan Vekili Mustafa Toksöz ile Keles İlçe Tarım ve Orman Müdürü Nuri Oruç, Yazıbaşı Mahallesi Muhtarı Muammer Kılıçarslan ve üreticiler katıldı. Hasat alanında konuşan İl Müdür Vekili Erdoğan Ceylan, Çörek otunun değerli bir ilaç ve baharat bitkisi olduğunu söyledi.

Bursa'nın çörek otu üretiminde önemli konuma geldiğini belirten Ceylan konuşmasında şu ifadelere değindi: ''Çörek otu uçucu yağı gerek gıdalarda oksidasyonu engellemek amacıyla, gerekse insan vücudunda ortaya çıkabilecek hücre hasarlarını onarması nedeniyle kullanılan önemli maddelerden biridir.Bakanlığımızca yapılan çalışmalarda analiz sonuçlarına göre Türkiye genelinde yağ oranları karşılaştırıldığında en yüksek oranla sırasıyla Bursa yüzde 32-34 ortalama, Kütahya yüzde 33-36 ortalama, Antalya yüzde 30 0rtalama ve Malatya yüzde 30 ortalama yağ oranları ile bu bölgelerinin sabit yağ oranlarının uyumlu olduğu ve yetiştiriciliğinin tavsiye edildiği belirtilmiştir.”

Çörekotu tesislerinin de kurulumu için çalışmaların yapıldığını açıklayan Ceylan “2019-2020 yılında Çörekotu temizleme ünitesinin kurulumu amacıyla, Keles İlçesi Yazıbaşı Mahallesi'nde Tohum Temizleme Projesi için Bakanlığımızın tahsis ettiği toplam 176 bin 490 TL ödenekle otomatik renk ayırma makinesi ve çevre ekipmanları alınmış ve çörekotu tohum temizleme binası törenle hizmete açılarak proje faaliyete geçirilmiştir. 2021 yılında ön eleme selektör makinesi aldırılarak tesis tamamlanmıştır. Keles İlçesi Yazıbaşı Mahallesi'nde 2021 üretim sezonunda bin 900 da alanda 140 üretici 130 ton çörekotu elde etmiş olup, 3 milyon 250 bin TL gelir elde etmiştir.”dedi.

Ceylan ayrıca desteklere de değinerek şu sözlerle cümlesini bitirdi: “9 Mahallesinde 10 üreticiye 5'er dekar alanda Türkiye'de tek sertifikalı tescilli çeşit olan "Çameli" çörekotu tohumluğu ektirilmiştir. İlimizde oldukça önemli bir konuma gelmiş çörekotunda yerel tohumlarla yapılan üretim sonucu oluşan verim düşüklüğünü önleyip, yüksek verimli sertifikalı tohumlarla birim alandan alınan geliri yükseltmek amacıyla yapılan bu projede bugün tarla günü gerçekleştirmekteyiz. 2022 yılı bu yörede maalesef yağışların minimuma düştüğü yıl olmuştur. Bu nedenle genel verimde düşüş beklenmektedir. Buna karşın kesin sonuçları hasattan sonra almakla birlikte "Çameli" tohumu ile ekilen tarlalarda bitkilerin vejetatif aksamının gelişiminin yerel tohumlara göre daha iyi olduğu ve tohumların yöreye uygun olduğu üreticiler tarafından da gözlenmiştir.”
tarım orman bursa keles çörekotu hasat üretim kuraklık