Denizi yok balığı çok

20 Ekim Salı, 2020
Çiftlik balıkçılığında önemli bir başarı yakalayan Gümüşhane’de göl ve dereler üzerine kurulan tesislerde somon ve alabalık hasadı başladı.
Denizi yok balığı çok Haber: Mustafa MERAL - Gümüşhane İl Enformasyon

Denizi olmayan kentte 3 bin ton balık ürettiler.

Sahip olduğu zengin su kaynaklarını verimli bir şekilde kullanan Gümüşhane’de, barajlar ve dereler üzerinde kurulan tesislerde yılın ilk somon hasadı yapılmaya başlandı.

Son yıllarda kültür balıkçılığına büyük yatırımların yapıldığı kentte, Harşit çayı üzerine kurulan ve enerji üretimi yapılan Kürtün ve Torul Baraj Göllerinde balıkçılık yapan üreticiler yılın ilk somon hasadını yapmaya başladı.

Doğu Karadeniz'in denize kıyısı olmayan kenti Gümüşhane'de akarsular ve barajlardaki 37 işletmede her yıl ortalama 3 bin ton alabalık üretimi gerçekleştiriliyor.

Kürtün Baraj Gölü'nde balık hasadı yapan üreticileri ziyaret eden Tarım ve Orman İl Müdürü Edip Birşen, Gümüşhane’nin sahip olduğu akarsu, göl ve barajları ile kültür balıkçılığı üretimi için büyük bir potansiyele sahip olduğunu belirterek, “İlimizde su ürünleri yetiştiricilik tesislerinin büyük çoğunluğu Torul ve Kürtün baraj göllerinde faaliyet göstermektedir. Mevcut kaynakların etkin ve verimli kullanılması sonucu su ürünleri yetiştiriciliğinde Gümüşhane'de son yıllarda önemli artışlar yaşanmıştır.” dedi.

Karadeniz bölgesinin en önemli alabalık ve Karadeniz somonu üretim sahalarından birisinin Torul ve Kürtün baraj gölleri olduğunu aktaran Birşen, “Bu barajlar elektrik enerjisi üretiminin yanında ilimiz ve bölge ekonomisine çok ciddi anlamda katkı sağlamaktadır. Bu baraj göllerindeki 22 işletmede yılda yaklaşık 3 bin ton alabalık ve Karadeniz somonu üretimi yapılıyor” diye konuştu.

Alabalık tesislerine stoklanarak üretimi devam ettirilen yetiştiricilik ürünü alabalıkların hasadının başladığını belirten Birşen, “Bir kilogram ve üzeri olan alabalıklar şoklanarak yurt içi tüketimine sunulmaya başlandı. Gümüşhane'nin su kaynakları balık üretimi için önemli bir potansiyele sahip. İlimizde baraj gölleri ve akarsu potansiyelinin önemli bir balık üretim merkezine dönüşmesi için desteklemelerimiz ve yönlendirmelerimize devam ediyoruz. İlimizde bu yıl bakanlığımızca su ürünleri yetiştiriciliği yapan üreticilerimize 2 milyon 325 bin lira destekleme ödemesi yapıldı.

İlimiz genelinde 37 alabalık üretimi yapan işletme bulunmakta ve bu işletmelerin proje üretim kapasiteleri toplamı yıllık 4 bin 744 tondur. Bu çabamız ve üreticilerimizin azmi ve isteği ile ilimiz önemli bir üretim merkezine dönüşmeye başladı. Son yıllarda üreticilerimizin artan balık üretimi önemli bir ekonomik döngü oluşturmaya başlamıştır.” ifadelerini kullandı.

Torul ve Kürtün Baraj göllerinde kafes balıkçılığının artık bir kültür haline geldiğini ifade eden Birşen, “Hasat edilen balıklar, çevre illerde pazarlanırken ağırlığı üç veya dört kilogramı bulan somonlar yurt dışına ihraç edilmektedir.” şeklinde konuştu.
gümüşhane balık kültür balıkçılığı alabalık somon tarım ve orman