Denizli’de üzümler doğal yöntemlerle kurutuluyor

07 Eylül Çarşamba, 2022
Denizli’de bu yıl yüksek verimiyle üreticisini mutlu eden çekirdeksiz Sultaniye üzümünde, hasatla birlikte kurutma süreci de başladı.
Denizli’de üzümler doğal yöntemlerle kurutuluyor
Denizli’nin Buldan ilçesinde üzüm hasadı başladı. Çekirdeksiz Sultaniye üzümleri bu yılki verimiyle de üreticisini memnun etti.

Seher vaktinde çiftçiler tarafından bağlardan bin bir zahmetle toplanan üzümler, doğal yöntemlerle kurutularak sofralarla buluşacağı günü bekliyor.

Türkiye'nin en önemli üzüm üretim merkezlerinden olan Denizli’de, hasat mesaisi ile birlikte kurutma telaşı da aralıksız olarak sürüyor. Yaş üzümlerin kesilmesiyle birlikte sergilerde kurutma işlemlerine başlayan üzüm üreticileri, yoğun bir çalışma dönemine girdi. Sabahın erken saatlerinde başlayan üzüm toplama işlemi, hava sıcaklığının yükselmeye başladığı öğle saatlerine kadar devam ediyor. Toplanan üzümler daha sonra günlük yevmiye ile çalışan tarım işçileri tarafından yerlere özenle serilerek kurutuluyor. Doğal yöntemlerde kurutulan üzümler, sergilerden toplanarak tüketiciyle buluşmak üzere sonra farklı bölgelere sevkiyat yapılıyor. 

İhracatta da önemli bir başarı yakalayan Denizli üzümü başta Rusya olmak üzere Suudi Arabistan, Ukrayna, Hollanda, Almanya, Avusturya ve İngiltere’ye gönderiliyor. Buldan ilçesinin ünlü Sultaniye çekirdeksiz üzümle Temmuz ayında başlayan hasadın Ekim ve Kasım ayı sonuna kadar devam etmesi bekleniyor. 

 Üzümlerin bir bölümünü keserek yaş üzüm olarak sattıklarını belirten Üzüm üreticisi Raziye Akın, “Sergilerde üzümlerimiz kuruması için potas dediğimiz sıvı dökerek kurutuyoruz. Yaklaşık bir hafta da kuruyan üzümlerimizi savuruyoruz. Çuvallara doldurarak TARİŞ, TMO veya üzüm alıcısı şirketlere veriyoruz” dedi. 
tarım orman denizli sultaniye çekirdeksiz üzüm kuru hasat