Desteklerden faydalandı aile işletmesi kurdu

05 July Friday, 2024
Denizli’de yaşayan Mukadder Akar, Tarım ve Orman Bakanlığı desteklerinden faydalanarak aile işletmesini kurdu.
Desteklerden faydalandı aile işletmesi kurdu Haber: Denizli İl Enformasyon
 
Mukadder Akar, Tarım ve Orman Bakanlığı desteklerinden faydalanarak yaşadığı Denizli’de kendi ailesine ait besi işletmesini kurdu.

Akar ilk adımını 2022 Yılında İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün yapmış olduğu Süt Sığırcılığı kursuna katılarak attı. Buradan öğrendiği bilgiler ve proje duyuruları ile işletmesini kurdu.

Ailesi ile birlikte üretimden memnun olduğunu belirten Akar "Daha önce benim hayvancılıkla ilgili hiçbir bilgim yoktu. Evlendiğimde eşim hayvancılıkla uğraşıyordu. Ben de onunla beraber her şeyi öğrendim. Hayvanları sağıyoruz yemlerini eşim yem karma makinesi ile karma işlemini yapıyor daha sonra yemlerini veriyorum. 20 ye yakın Hayvanımız var 10 tanesi sağılıyor 5 tanesi gebe 4 tanede buzağımız var. Eşim ve çocuklarım ise bana destek oluyor. İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün yapmış olduğu süt sığırcılığı kursuna katılarak buradan desteklemelerin olduğu bilgisine ulaştım daha sonra başvuru yaptık ve desteklerimiz çıktı. Süt sağım sistemi, süt soğutma tankı, yem karma ve ezme makinesi, fırçalar, Buzağılıklar ve sulukları Bakanlığımızın vermiş olduğu desteklerden alarak faydalanmaya başladık. Çok zor şartlarda hayvancılık yapıyorduk ama bu destekleri aldıktan sonra işlerimiz kolaylaştı hem maddi hem manevi ve zamandan her türlü kazanç sağladık. Benim tavsiyem bu işi yapacak olanlar bu tür desteklerden mutlaka faydalansın süreçten korkmasınlar istedikten sonra her şey oluyor. Desteklerinden dolayı Tarım ve Orman Bakanlığına çok teşekkür ederim.” dedi.
tarım orman destek denizli