Edirne’ye karpuz fidesi desteği

24 May Wednesday, 2023
Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünün "Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi" yurdun dört bir yanında yürütülen çalışmalarla sürüyor. Projenin Edirne’deki uygulamasında üreticilere destek sağlandı. O destekler arasında yer alan 117 bin karpuz fidesi 285 dekarda üretilmesi için çiftçilere teslim edildi.
Edirne’ye karpuz fidesi desteği
Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünün "Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi" kapsamında Edirne’de "Karpuz Üretiminin Artırılması Projesi" hayata geçirildi. İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce hazırlanan proje ile üreticilere 117 bin karpuz fidesi dağıtıldı.

Edirne İl Tarım ve Orman Müdürü Atilla Bayazıt, 50 üreticinin projeden faydalandığını söyledi.

Karpuz fidelerinin toplam 285 dekara ekileceğini belirten Bayazıt, "Amacımız yerinde üreterek, ilimizin karpuz ihtiyacını karşılamak. Hızlı bir şekilde kaliteli ürettiğimiz taze karpuzlarımızı tüketiciye sunmayı hedefliyoruz. Üretim fazlası, arz fazlası olduğu zaman da bölgemizden diğer illerdeki pazarlara sunulabilecek." dedi.

Kavakayazma Köyü Muhtarı Aytekin Ayazma da devletin katkısıyla bu yıl üretimi artırdıklarını belirtti. Köydeki toprağın karpuz üretimi için uygun olduğunu aktaran Ayazma, "Üreticiler yetiştirdikleri karpuzu kendileri perakende sattığı için avantajlı olabiliyor. Fazla üretim yapanlar tarladan tüccara da satabiliyor." diye konuştu.

Üretici Yasemin Engin, önceden karpuz fidelerini pahalıya aldıklarını, şimdi devlet desteğiyle üretimi artıracaklarını dile getirdi. Çilem Kuzgun da proje sayesinde ailece ilk kez karpuz üretimi yapacaklarını belirterek, bereketli bir sezon diledi.
tarım orman edirne karpuz fide destek