Eğitimlerini zeytin hasadıyla tamamladılar

08 December Friday, 2023
Denizli’de Zeytin Tarla Okulunda eğitim dönemi tamamlandı. Beyağaç’ta yapılan eğitimlerde zeytinle ilgili yetiştiricilik, hastalık ve zararlılarla mücadele, hasat yöntemleri ve işleme teknikleri hakkında bilgi verildi. Eğitimi tamamlayan çiftçiler sertifikalarını zeytin hasadı ile aldı.
Eğitimlerini zeytin hasadıyla tamamladılar
Haber: Denizli İl Enformasyon
 
Denizli’de zeytin üreticileri eğitimlerini hasatla tamamladılar.

Zeytin Tarla Okulunda yapılan eğitimlerde yetiştiricilik, hastalık ve zararlıları ile mücadele, hasat yöntemleri ve işleme teknikleri hakkında bilgi verildi.

Beyağaç’ta verilen eğitimleri tamamlayan üreticilere sertifikaları düzenlenen hasat programıyla verildi.

Programda konuşan İl Tarım ve Orman Müdürü Şakir Çınar “Biz zeytin konusunda Türkiye’de üretim bakımından çok yukarılarda olan iller arasında değiliz ama zeytin ve zeytin yağı kalitesi bakımından baktığımızda daha kaliteli bir ürün ürettiğimizi iddia eden bir İliz. Bilhassa Beyağaç-Kale ve Buldan-Sarayköy bölgesinde zeytin lokasyonumuz kümeleşiyor. Ama biz Kale-Beyağaç arasındaki bu havzayı değerlendirmek istiyoruz. Bugün bu çalışma daha önceki yıllarda hem Bakanlık katkısı ile hem de Büyükşehir Belediyesi ile ortaklaşa yürüttüğümüz çalışmaların bir eseri. Burada amacımız üreticimizin giderlerinin minimuma çekilmesi ile ilgili ne kadar katkı yapabiliriz. Geçtiğimiz yıllarda belki 15-20 kg olan verimler bu yıl 8-10 kg düştü Bu sene iklim koşullarından dolayı küresel iklim değişikliğinden dolayı rekoltemizde kaybımız mutlaka var bunu biliyoruz. Tabi burada daha kaliteli ürün üreterek, ürettiğimiz kaliteli ürünü de ilaçsız üretebilirsek insanlara daha faydalı yapabilirsek inşallah rekolte kaybını gelir kaybına dönüştürmeden vatandaşımızın lehine çevirmeyi hedefliyoruz. Biz Tarım ve Orman İl Müdürlüğü olarak birçok konuda üreticimizin yanındayız. Bakanlık olarak yeri geldi Büyükşehir Belediyesi ile beraber bu sektörde arpa tohumu dağıttık, buğday tohumu dağıttık, zeytin fidanı dağıttık, zeytin sineği ile ilgili biyoteknik çalışmalar yaptık, tütün üreticilerimize iyi tarım ve organik tarım konusunda değişik destekler verdik. Önümüzdeki süreçte de inşallah desteklerimize devam edeceğiz. Biz üreticilerimize güveniyoruz, kadim bir iş yapmaktalar, kaliteli bir iş yapmaktalar. İnşallah bu zeytin ve zeytinyağını daha yukarı çekebilecek ne tür çalışma varsa biz üreticilerimizin yanındayız. Tarla günümüz ve hasadımızın hayırlı ve bereketli olmasını diliyorum.” dedi.
tarım orman denizli eğitim