Elma kurduna karşı mücadele sürüyor

28 Nisan Perşembe, 2022
Çanakkale'de elma bahçelerinde elma iç kurduna karşı Biyolojik-Biyoteknik Mücadele Projesi devam ediyor. İl ve ilçe tarım orman müdürlüklerince yürütülen proje ile son iki yılda bahçelerdeki zarar oranı yüzde 1’in altına düştü.
Elma kurduna karşı mücadele sürüyor HABER: Çanakkale İl Enformasyon

Çanakkale’de elma bahçelerinde 2020 yılında başlayan elma iç kurduna karşı Biyolojik-Biyoteknik Mücadele projesi uygulamalarına devam ediliyor. Proje kapsamında İlimiz Lapseki ilçesine bağlı Sındal köyü üreticilerinden Halil Pekşen’e ait 45 bin m2 elma bahçesinde tarla günü düzenlendi.

Törene; Umurbey Belediye Başkanı Dr. Erdal Doğan, Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ, Lapseki İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ali Kaçan, Şube Müdürleri,  teknik personeller, firma temsilcileri ve çok sayıda üretici katıldı.

Törende bir konuşma yapan Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ: “İlimiz tarımında elma üretimi önemli bir yere sahip. Elma iç kurdu zararı elma üretiminde verim ve kalitede olumsuz etki yapmaktadır. 2020 yılında Yapıldak köyünde başlattığımız bu projemiz sayesinde bahçelerdeki zarar oranı yüzde 1’in altına düştüğünü gördük. Amacımız kimyasal mücadeleyi minimum düzeye çekip çevreyi ve insan sağlığını koruyan tedbirleri almaktır. Proje kapsamında Lapseki İlçesinin Sındal, Kocaveli köylerinde ve Merkez Kumkale köyünde toplam 140 bin m2’lik alanda yüzde 100 Devlet destekli Merkez Yapıldak köyünde ise 72 bin m2’lik alanda yüzde 50 Devlet destekli olmak üzere toplamda 212 bin m2’lik alanda Biyolojik-Biyoteknik Mücadele projemizi uygulamaya devam edeceğiz. Başarıya ulaşabilmemiz için bu tip uygulamalarda toplu olarak hareket etmemiz gerekir. Projenin tüm çiftçilerimize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Tören, Feromon Çubuklarının çiftçilere teslimi ve elma ağaçlarına asımıyla sona erdi.
çanakkale elma tırtıl kurdu zararlı biyolojik mücadele