Fakıbaba: "Amaç dar gelirliye yardım etmek"

11 Haziran Pazartesi, 2018
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, market zincirlerinde yarım kiloluk kıymanın 14.5, kuşbaşının ise 15.5 liraya satışının yapıldığını belirterek, "Amaç hiçbir zaman esnaf ile rekabet etmek değil, dar gelirli vatandaşlarımıza şu aziz günde yardım etmek." dedi.
Fakıbaba: Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, market zincirlerinde yarım kiloluk kıymanın 14.5, kuşbaşının ise 15.5 liraya satışının yapıldığını belirterek, "Amaç hiçbir zaman esnaf ile rekabet etmek değil, dar gelirli vatandaşlarımıza şu aziz günde yardım etmek." dedi.
Bakan Fakıbaba, Bozova ilçesinde esnaf ziyaretinde bulundu, vatandaşlarla sohbet edip, talep ve sorunlarını dinledi.
Bir market zincirinin şubesine giren Fakıbaba, et reyonundaki etleri ve fiyatlarını inceledi.
Fakıbaba, burada yaptığı açıklamada, dar gelirli ailelerin ete ulaşması için Türkiye'nin her yerinde market zincirleri vasıtasıyla uygun fiyatlı et satışı yapıldığını söyledi.
Gittiği bölgelerde marketlerde et fiyatlarını kontrol ettiğini belirten Fakıbaba, şunları kaydetti:
"Bozova ilçesinde de acaba etin durumu nasıldır diye markete uğruyorum, etleri kontrol ediyorum, bakıyorum. Emin olun pırıl pırıl etler... Yarım kiloluk kıyma 14.5 lira, yarım kiloluk kuşbaşı 15.5 lira. Yani hiç farkı olmayan pırıl pırıl etler. Gerçekten biz bunu 15 binin üzerinde noktalarda satışa sunmuşuz. Amaç hiçbir zaman esnaf ile rekabet etmek değil dar gelirli vatandaşlarımıza şu aziz günde yardım etmek. Ben göreve geldikten 2 ay sonra başladı bu proje inşallah hep devam edecektir."
Bakan Fakıbaba, daha sonra Yaslıca ve Yaylak mahallelerinde ziyaretlerini sürdürdü.
Öte yandan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba su ürünleri yetiştiriciliği desteklemeleriyle ilgili olarak bir açıklama yaptı. Fakıbaba, su ürünleri yetiştiricilik üretiminin, son 15 yılda yüzde 352’lik artışla 277 bin tona ulaştığını kaydetti.
Fakıbaba’nın açıklaması şöyle:
“Sağlıklı beslenmede önemli bir protein kaynağı olan su ürünleri üretiminde tür çeşitliliğinin ve üretim miktarının artırılması, Bakanlığımızın öncelikleri arasında yer alıyor. Bu doğrultuda hem avcılık hem de yetiştiricilik yoluyla elde edilen su ürünlerimizi halkımızın daha bol tüketebilmesini hedefliyoruz. Bu çerçevede sektörün mevcut durumunu da dikkate alarak her yıl yeni düzenlemeler yaparak su ürünleri üreticilerimizi destekliyoruz.
İlk defa destek uygulamasını başlattığımız 2003’ten bu yana su ürünleri üreticilerimize 1,230 milyar TL’lik destekleme ödemesi yaptık. 2003’te verdiğimiz 1 milyon TL’lik desteğimizi, sonraki yıllarda artırarak devam ettirdik. Bu kapsamda geçen yıl 43 milyon TL olan desteği yüzde 20’lik artışla 2018 yılında 52 milyon TL’ye yükselttik.
Verdiğimiz bu desteklerle son 15 yılda;
- Bin 245 olan yetiştiricilik tesisi sayısı yüzde 85 artışla 2 bin 308’e,
- 61 bin ton olan üretim miktarı yüzde 352 artışla 277 bin tona,
- Yetiştiricilik üretim değeri ise 212 milyon TL’den 4 milyar TL’ye yükseldi.
Desteklerimizin yanı sıra üretimdeki artış ve işleme teknolojilerindeki gelişmelere paralel olarak su ürünleri ihracatımızda da önemli artış yaşandı. Nitekim 2002’de 27 bin ton olan su ürünleri ihracatımız 2017 yılında yüzde 483 artışla 157 bin tona, değer olarak ise 97 milyon dolardan yüzde 784 artışla 855 milyon dolara çıktı. Yaklaşık yüzde 75’i yetiştiricilik tesislerimizde üretilen balıkların oluşturduğu bu ihracatı; başta AB ülkeleri olmak üzere aralarında Japonya, ABD, Rusya ve Kore gibi ülkelerin de yer aldığı 80’i aşkın ülkeye yapıyoruz.
Yetiştiricilik yoluyla elde edilen balıklarımız; aynı zamanda kalitesi, lezzeti ve gıda güvenliği ile dünyada kendisini kabul ettirerek uluslararası platformlarda çeşitli ödüller de almaktadır.
29 Mayıs 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 2018 Yılı Su Ürünleri Yetiştiriciliği Destekleme Tebliği ile bu yıl için verilecek desteklere ilişkin esasları düzenledik.
Söz konusu Tebliğ ile;
- Alabalık üretimi yapan yetiştiricilere 0,75 TL/kg,
- Yeni türlerde su ürünleri üretim yapan yetiştiricilere 1 TL/kg,
- Midye üretimi yapan yetiştiricilere 0,05 TL/kg,
- Kapalı sistemde üretim yapan yetiştiricilere, mevcut birim fiyatına ilaveten 0,50 TL/kg,
- Karadeniz alası, kırmızı benekli alabalık ve salmo cinsi diğer alabalık türlerinin yetiştiriciliğini yapan üreticilerimize ilave 25 kuruş TL destekleme ödemesi yapacağız.
Ayrıca pazarlamada markalaşmanın yaygınlaştırılmasına katkıda bulunmak, yetiştiriciliği yapılan balığın üretim kalitesini, ürün güvenilirliğini arttırmak ve tüketimin artırılmasına katkı sağlamak amacıyla, balık tanıma kartı desteğini de yüzde 50 artırarak adet başına 3 kuruşa yükselttik.
Diğer tarım ve gıda sektörlerinde olduğu gibi su ürünleri sektörünü de vereceğimiz destek ve ortaya koyacağımız çalışmalarla, 2023 hedeflerimiz doğrultusunda geliştirmeye ve daha da büyütmeye devam edeceğiz.”
 
 
Et kırmızı et Ahmet Eşref Fakıbaba su ürünleri su ürünleri destek üretici destek