Fındık hasadında bayram havası

05 Ağustos Çarşamba, 2020
Fındık bahçelerinde hasat heyecanı sürüyor, üreticinin yüzü gülüyor. Ordu’da, zor şartlar altında fındık hasadına başlayan üreticiler, açıklanan fiyattan memnun.
Fındık hasadında bayram havası Ordu’da sahil kesimlerinde fındık hasadı sürüyor.

Açıklanan fındık alım fiyatının üreticinin emeğini karşıladığını ifade eden çiftçiler, 22 liralık fiyatın, fındığın değerinin daha da yükselttiğini açıkladılar.

Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüsü (Covid-19) salgınının yayılmasını engellemek adına uygulanan sokağa çıkma yasağı sürecinde üreticiler bahçelere girerek, mahsulleriyle ilgilendi. Üreticiler, bu sayede randımanın daha da yüksek olacağını ve bu yıl Ordu fındığı için açıklanan 22 liralık fiyatın, fındığın değerinin daha da yükselttiğini açıkladılar.

Öte yandan Altınordu ilçesi Saraycık Mahallesi ile sahil kesimlerinde bulunan bazı tarlalarda olgunlaşan fındıkların hasadı sürerken, üreticiler toplanan fındıkları harmanlara taşımaya da başladı. Katır ve bölgede patpat olarak adlandırılan tarım aleti ile çuvallar bahçelerden harmanlara taşınıyor.

Fındık üreticisi Orhan Demir, bugün itibariyle fındık hasadına başladıklarını söyledi. Bu yıl, fındık randımanının da yüksek olduğunu ifade eden Demir, “Açıklanan fiyat çok güzel. Bu fiyat beklenmiyordu bence, üreticiler için olsun, satıcılar için olsun çok iyi. Bu yıl zaten virüs nedeniyle insanlar bahçelerine ilgi gösterdi. Bundan iyisi can sağlığı. 50 randıman fındık 22 lira, belki ilerleyen zamanlarda daha da yükselir” dedi.

 Serdar Özçelik isimli üretici de erken açıklanan fiyatların herkesi mutlu ettiğine değinerek, “Şu anda fiyat tatmin edici ama bu şekilde kalmayacak ilerleyen zamanlarda daha da artacak. Şuan taban fiyat 22 lira ise ilerleyen zamanlarda daha da yüksek olacak. Fındık hasadı başlamadan fiyatların açıklanması da çok güzel. Gurbetçiler manavların belirlediği fiyattan erkenden fındıklarını satıyordu. Bu uygulama çok güzel, virüs salgınında bahçelerle ilgilendik, randıman da bu yıl çok güzel” diye konuştu.

Diğer taraftan fındık ihracat ürünü olarak da önemini koruyor. Düzce Tarım ve Orman Müdürlüğü verilerine göre Haziran ayında Düzce’den bin 980 ton 530 kilo fındık ihracatı gerçekleşti.
fındık hasat alım fiyatı ordu düzce ihracat tarım ve orman