Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nün yeni ünitesi açıldı

15 July Friday, 2016
Türkiye'nin ilk tarımsal araştırma enstitüsü olan Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nde, Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı'nın (BEBKA) desteğiyle geliştirilen, ''Tohum Temizleme ve Paketleme Ünitesi'' açıldı.
Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nün yeni ünitesi açıldı

Enstitüsü Müdürü Dr. Sabri Çakır açılış töreninde yaptığı konuşmada, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının yeniden yapılanmasıyla enstitünün daha da gelişerek, "Havza Araştırma Enstitüsü" haline geldiğini belirtti. 

Çakır, 1925 yılından 2013 yılına kadar yürütülen çeşit ıslahı çalışmaları sonucu, tarla bitkileri türlerinde toplam 148 bitki çeşidinin tescil ettirildiğini söyledi.

Çalışmaları kapsamında BEBKA'dan bir proje için destek aldıklarını anlatan Çakır, "Proje kapsamındaki Tohum Temizleme ve Paketleme Ünitesi'ni tohumun pazarlama imkânlarının artırılması, gıda güvenliğine katkı sağlanması ve kırsal ekonominin sürdürülebilirliğini desteklemek amacıyla geliştirdik." dedi.

Konuşmaların ardından ünitenin açılışı yapıldı. Daha sonra davetliler, enstitü tarafından geliştirilen ürün çeşitlerinin ve teknolojilerin tanıtıldığı "Tarla Günü"ne katıldı.