Genç çiftçi hibe desteğine müracaatlar başladı

12 April Wednesday, 2017
Genç girişimcilerin merakla beklediği Genç Çiftçi Hibe Destek Programı'na müracaatlar alınmaya başlandı.
Genç çiftçi hibe desteğine müracaatlar başladı

Haber: Ercan AKSOY

Kamera: Ümit YILDIRIM

Fotoğraf: İbrahim BAĞCI

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca 2016 yılından beri uygulanan Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Programı'na ön kayıtlar alınmaya başlandı.

Tarım Reformu Genel Müdür Yardımcısı Faruk Fıratoğlu üreticilerin projeye hiçbir masraf yapmadan başvurabileceklerini belirtti.

Web Tarım TV'ye konuşan Fıratoğlu, Genç Çiftçi Hibe Destek Programı'na başvuruların 7 Nisan'da başladığını ve 5 Mayıs'a kadar süreceğini söyledi.

Projenin bu yılki bütçesinin 483 milyon lira olduğunu kaydeden Fıratoğlu, 16 bin 100 çiftçinin hibe desteğinden faydalanacağını kaydetti.

Genç çiftçilere verilen hibe desteklerinden faydalanabilmek için 18 yaşını doldurmuş ve 41 yaşından gün almamış olmak, ücretli çalışmamak, gerçek ve basit usulde vergi mükellefi olmamak, daha önceden Bakanlığın diğer hibe programlarından faydalanmış olmamak gerekiyor.

Ön başvurular hiçbir ücret ödemeden https://gencciftci.tarim.gov.tr adresinden, kesin başvurular ise yerleşim biriminin bağlı olduğu il/ilçe müdürlüklerinden şahsen yapılabilecek.

2016 yılında ilk defa uygulanan Genç Çiftçi Projesi'nde 15 bin çiftçiye yaklaşık 450 milyon TL destek verildi. Hayvancılık, bitkisel üretim, tıbbi aromatik bitkiler ve yöresel ürünlere yönelik çok sayıda projeler uygulandı. 3 yıllık bir proje Genç Çiftçi Programının bu yılki bütçesi ise 483 milyon Türk Lirası.