Genç üreticiden mantar başarısı

11 Ekim Perşembe, 2018
Mersin'de önce Halk Eğitim Müdürlüğünün mantar üretimi kursuna katılan, sonrasında da Genç Çiftçi Projesi sayesinde aldığı hibe desteğiyle tesis kuran 24 yaşındaki Erhan Şahin, yılda 20 ton mantar üretmeye başladı.
Genç üreticiden mantar başarısı Erhan Şahin, 24 yaşında mantar üretiminde büyük başarı sağladı. Şimşek, Mersin’de kurduğu mantar çiftliğinde yılda yaklaşık 20 ton mantar yetiştiriliyor.
 
Emeklerinin karşılığını almanın mutluluğunu yaşadığını belirten Şahin, "İlk üretime başladığımda yılda 2 ton ürün elde ediyordum. Devletten aldığım destekle tesis kurarak yıllık 20 ton mantar elde etmeye başladım. Tesiste yılda 6 kez ürün topluyoruz. Ürünlerimizi, yaş ve taze olarak tüketicilere sunuyoruz. Üretim tesisinin enerjisini güneşten sağlamak için yeni nesil akıllı seralar yapan bir şirketle ortak hareket etme kararı aldık. Yeni kuracağımız akıllı sera sistemi ile el değmeden üretim yapacağız ve enerji üretimini de güneş enerjisinden alarak yüzde 40’a varan tasarruf sağlayacağız. Üretimden ve enerji tasarrufundan elde ettiğimiz yüzde 40’lık tasarrufla yeni iş imkanları sağlayacağız." dedi.
 
Şahin ayrıca  "Mantar yetiştiriciliğini araştırıp, öğrendim. Para yokluğundan eğitimime devam edemedim ancak bu durum beni araştırmaya sevk etti. Şimdi kazanıyorum. Genç çiftçi olarak ülkeme fayda sağlayacağım hem de yarım bıraktığım okulumu tamamlayacağım. Bu ülkenin hem üretken insana hem de eğitimli insana ihtiyacı var. Devletim zor günümde destek verdi ben de zoru başardım. Şimdi de gençlere istihdam ortamı yaratmak amacıyla yeni projeler hazırlamak istiyorum." İfadelerini kullandı.
 
mersin mantar genç üretici