Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı Karacabey’de açıldı

03 March Friday, 2023
Tarım sektörü 11. Karacabey Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nda buluştu. Bursa'nın Karacabey ilçesinde açılan fuara 200'den fazla firma, çok sayıda kurum ve kuruluş katılıyor. Bursalı üreticiler fuara yoğun ilgi gösterdi.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı Karacabey’de açıldı
Önemli fuarlara ev sahipliği yapan Bursa’da tarım sektörü 11. Karacabey Gıda, Tarım ve Hayvancılık Fuarı’nda buluştu.

Fuarın açılış törenine katılan Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül, konuşmasına depremlerle ilgili duygularını ifade ederek başladı.

Aygül, Karacabey'in Türkiye'nin çok önemli bir tarım merkezi olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Karacabey, Bursa'mızın da gözbebeği olan bir ilçemiz. O yüzden bu tarım fuarın burada olması son derece önemli. Karacabey ilçemiz üretmiş olduğu tarımsal hasıla ve tarımsal üretim değeri olarak Türkiye'de marka olan bir ilçemiz. TÜİK verilerine göre de oldukça yüksek miktarda hayvancılık ve tarımsal üretim yapan ilçemiz. Türkiye'nin salçalık domates üretiminin yüzde 40'ını Karacabey tek başına sağlıyor. Karacabey, ekonomik olarak oldukça önemli bir yere sahip. Türkiye'deki süt fabrikaları ve tohum firmalarının büyük bir kısmı burada yer almakta. Fuarlar, yeni modern teknolojinin tarımla buluşması açısından son derece önemli."

Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan ise tarım ve hayvancılığın önemine dikkati çekti. Belediye olarak, tarıma yönelik birçok faaliyetlerde bulunduklarını anlatan Özkan, Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle organizasyonu buruk ve hüzünlü yaşadıklarını belirtti.

Özkan, geçen yılın Karacabey çiftçileri açısından güzel geçtiğini ifade ederek, "Karacabey'imiz, domateste, tohumculukta, sebzede, meyvede birçok tarımsal faaliyette Bursa bazında bakıldığında küçükbaş ve büyükbaş hayvancılıkta lider konumunda. Türkiye'ye mal olmuş ürünleri kaliteli bir şekilde çiftçimiz üretiyor. Karacabey çiftçisinin üretimle ilgili bir sıkıntısı yok. Bu yıl da çiftçilerimize bereketli ve hayırlı bir yıl geçirmelerini temenni ediyorum." dedi.

Fuar, Karacabey Müftüsü Abdullah Karaca'nın dua ettirmesinin ardından ziyaretçilere açtı.

Gıda, tarım ve hayvancılık üzerine ekipman, makine, yöntem ve tekniklerin yer aldığı fuarın 5 Mart'ta sona ereceği ve her gün saat 22.00'ye kadar gezilebileceği kaydedildi.
bursa karacabey fuar gıda tarım hayvancılık tarım makineleri tarım ve orman