Gizli kameradan hırsız değil ‘boz ayı’ çıktı

25 May Thursday, 2023
Bağ evinin kapısının zorlanması ile hırsızlardan şüphelenen Artvin’de yaşayan Nefi Sarı, evini görecek şekilde gizli kamera yerleştirdi. Kayıtları inceleyen Nafi Sarı, kapıyı zorlayanın hırsız değil boz ayı olduğunu görünce şaşırdı.
Gizli kameradan hırsız değil ‘boz ayı’ çıktı
Artvin’in Arhavi ilçesinde yaşayan Nafi Sarı (39), Cumhuriyet Mahallesi İsina Tepesi mevkide kendisine ait arazinde bulunan bağ evinin kapısının zorlandığını fark etti. Eve her gittiğinde farklı olaylarla karşılaşan Sarı, son olarak çitlerin sökülüp evin etrafının kazıldığını görünce fotokapan kurmaya karar verdi. Hırsızlardan şüphelenen Sarı, neler olduğu öğrenmek için görüntülerini izleyince hayrete düştü. Bağ evinde her hafta yaşanan farklı olaylara sebep bir boz ayıydı. Yiyecek arayan boz ayı evin etrafında dolaşıyor, daha sonra uzaklaşıyordu.

  Yaşananları anlatan Nafi Sarı, “hafta sonu burada etkinlik yapmak ve ilçemizin önemli kültürlerinden biri olan atmacacılık avı için bir baraka kaptık. Aynı zamanda ufaktan da olsa tarım işleriyle de uğraşıyoruz. Her geldiğimiz evin etrafında farklılık hissettik. Etrafın kazıldığını, kapıların zorlandığını gördük. Bizde kendi imkanlarımız ile bölgede ne oluyor diye fotokapan aldık. Daha sonra kayıtlarımıza baktık ki bir boz ayı ziyarette bulunmuş. Dolanmış içerde yiyecek bırakmadığımız için içeri girmemiş. Şehre de çok uzak değiliz. Ama kendisinin bu bölgede yaşadığını buraya hakim olduğunu öğrendik. Tabi orman kendisinin. Fotokapandan da olsa izlemek farklı oldu. Bize ayrı bir heyecan verdi. Bölgede çay toplayan üreticiler var. Belli ki bu hayvan buraları mesken tutmuş. Sabah erken saatlerde geliyor, çay toplamaya da erken saatlerde gidiliyor. Bizde bu böyle de yapan hayvanın, ayının olduğun vatandaşların bilmesini istedik” ifadelerini kullandı.

Yaralı saksağan tedavi altında

Yaban hayatında her an neşeli olmuyor. Kars’taki Sarıkamış Şehit Taner Baran Yatılı Bölge Okulu bahçesinde iki saksağan yavrusu uçamaz halde bulundu.

Öğrencilerin bulunduğu saksağanlar Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Parklar Şefliği ekiplerine ulaştırıldı.
Kafkas Üniversitesi Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi'nde tedaviye alınan kuş yavruları, uçmaya başladığında bulunduğu bölgede doğaya salınacak.
tarım orman doğa koruma milli park ayı gizli kamera saksağan kars artvin