Göl sularının yükselmesi balıkçıların yüzünü güldürdü

13 Mart Çarşamba, 2019
Yağışlı geçen kışın ardından Suğla Gölü'nde su seviyesi yükseldi, Konyalı balıkçıların yüzü güldü. Av yasağı öncesinde bereketli bir sezon geçiren balıkçılar gölde, aynalı sazan, tatlı su kefali, gümüş, kadife balığı ve tatlı su ıstakozu avlıyor.
Göl sularının yükselmesi balıkçıların yüzünü güldürdü Konya'nın Seydişehir ilçesindeki balıkçılar, yağışlı geçen dönemin ardından Suğla Gölü'nden ağları dolu dönüyor.

Göl çevresindeki mahallelerde yaşayan pek çok aile yıllardır Suğla Gölü'nde balıkçılık yapıyor.

Suğla Gölü havzası, bu yıl bölgenin aldığı yağışlarla birlikte 6 metreye yükselerek genişledi. Havzanın genişlemesi, gölde balıkçılık yapan köylülerin de yüzünü güldürdü.

Gölde 15 yıldır balıkçılık yapan Muzaffer Dalar, diğer balıkçıları av 15 Mart’ta başlayacak av yasağına uymaları konusunda da uyardı.

Bölgede birçok ailenin, gölde balıkçılık yaparak geçimini sağladığını belirten Dalar, şöyle konuştu:

"Son günlerde çıktığımız avlar oldukça bereketli geçiyor. Göldeki su seviyesinde şu an 6 metre kadar bir yükseklik var. Kasım ve aralık aylarına göre de 4-5 metre yükseklik oluştu. Su da oldukça kaliteli, balıkçılık için elverişli. Av yasağı 15 Mart'ta başlayacak. Haziran ayının 15'inde tekrar sezonu açacağız. Avcıların ve diğer insanların av yasağına, kurallara uymasını istiyoruz. Yasaklara uyulursa bu gölden gelecek elde edilir. Yumurta bırakacak olan balığı tutarsak, herhangi bir gelecek elde etme şansımız yoktur."

Gölde uzun yıllardır ava çıkan Abdullah Halka ise 6 metreye yükselen göl sayesinde çıktıkları avların güzel geçtiğini ifade ederek, bu mevsimde sazan, levrek ve Çin sazanı avladıklarını anlattı.

Seydişehir, Ahırlı ve Yalıhüyük ilçelerinin çevrelediği Suğla Gölü, çok sayıda kuş türüne de ev sahipliği yapıyor. Toros Dağları'ndan gelen kar suları ile beslenen gölde, bölgede yaşayan 85 aile, kurdukları kooperatifle balıkçılık yapıyor.

Gölde, aynalı sazan, Çin sazanı, tatlı su kefali, gümüş, kadife balığı ve tatlı su ıstakozu avlayan aileler, geçimlerini av sezonunda tuttukları balıkları satarak sağlıyor.

Göl, doğal güzellikleri ve bitki örtüsüyle ziyaretçilerine de eşsiz güzellikler sunuyor.
 
konya seydişehir suğla gölü balık balıkçı av yasağı