Göller yavru balıklarla canlanıyor

13 June Thursday, 2024
İç sularda sürdürülebilir balıkçılık için Adana’da göl ve göletlere yavru balık bırakıldı. Adana İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün yürüttüğü çalışma, balık popülasyonunun artmasına katkı sağlayacak. Su Ürünleri Üretim İstasyonunda yetiştirilen yavru sazan balıklarının çevre illere de gönderilmesi buralarda da balıklandırma yapılması hedefleniyor.
Göller yavru balıklarla canlanıyor
Haber: Osman BALCI – Adana İl Enformasyon

Yavru balık üretiyorlar, göl ve göletleri balıklandırıyorlar…

Adana İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, göl ve göletlerde balık popülasyonunun artıracak bir çalışma başlattı.

İl Müdürlüğüne bağlı Su Ürünleri Üretim İstasyonunda yetiştirilen 12 milyon yavru balık göl ve göletlere bırakıldı.

Seyhan Baraj Gölünde düzenlenen ‘Su Kaynaklarının Balıklandırılması’  törenine Vali Yavuz Selim Köşger de katıldı.

Vali Yavuz Selim Köşger, Adana sularına 2 milyon 250 bin yavru balık salınacağını söyleyerek, "Göle her Adanalı için bir sazan bırakıyoruz" dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen 'Su Kaynaklarının Balıklandırılması' projesi çerçevesinde Adana'da ilk balık salınımı Seyhan Barajı'nda gerçekleştirildi. Vali Köşger ve Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Nuri Kökçüoğlu ile kent protokolünün katılımıyla gerçekleştirilen yavru sazan salınım etkinliğinde Seyhan Barajına ilk etapta 400 bin yavru sazan balığı salındı.

İlk salınımı gerçekleştirmekten büyük gurur duyduklarını belirten Vali Köşger, "Bugün Seyhan Barajımıza 400 bin civarında yavru balık salımı gerçekleştirilecek. Toplamda Adana'daki iç sularımıza salınacak yavru sayımız 1,5 milyondu ancak Adana'da 2 milyon 250 bin nüfus olması nedeniyle her nüfusa 1 sazan olacak şekilde yavru balık salımı gerçekleşecek. Adana'nın iç sularında her Adanalıya 1 sazan olacak inşallah. Bereketli ve hayırlı olsun" dedi.

Türkiye'de iç suların en değerli şekilde kullanılması gerektiğine de dikkat çeken Köşger, "Gelişmiş ülkeler bütün kaynaklarını en efektif ve en optimal şekilde kullanıyor. Bu nedenle kendi iç sularımızı en değerli ve hak ettiği şekilde kullanmamız ve iç sularımızda balık üretimi çok önemli. Ülkemizde balık tüketimi aslında arzu edilen seviyede değil. Gelişmiş ülkede 20-25 kilogramları bulan balık tüketimi olsa da ülkemizde henüz bu rakam yaklaşık 6-7 kilogram civarında. Balık en değerli ve sağlıklı protein kaynağı. Her türlü imkanı kullanarak vatandaşımızın bu anlamdaki ihtiyacını karşılamak için gayret etmemiz lazım. Çalışmada emeği geçen herkese teşekkür ediyor, balıklar büyüdükten sonra da Adanalılara afiyet olsun diyoruz" ifadelerini kullandı. Göllere bırakılan balıklarla sürdürülebilir balıkçılığın güçlendirilmesi amaçlanıyor.
adana balık yavru sazan balıklandırma göl gölet su ürünleri tarım ve orman