Her yıl buzağı verdi, sahibinin vazgeçilmezi oldu

28 Nisan Çarşamba, 2021
Kayseri’nin Melikgazi İlçesinde hayvancılık yapan Cemal Göktaş, sahip olduğu simental cinsi ineğin veriminden çok memnun. Süt verimi de yüksek olan inek her yıl düzenli buzağı vermesinden dolayı işletmenin vazgeçilmezi olmuş.
Her yıl buzağı verdi, sahibinin vazgeçilmezi oldu Haber: Kayseri İl Enformasyon

Genç yaşında 22 buzağı verdi, yavru verimiyle çiftliğin vazgeçilmezi oldu.

Kayseri’de hayvancılık yapan Cemal Göktaş, 22 buzağı doğuran ilk suni tohumlama buzağısı olan Fıstık'a gözü gibi bakıyor.

Melikgazi Gesi Mahallesi'nde hayvancılık işletmesi bulunan Cemal Göktaş Gözü gibi baktığı 22 yaşındaki simental ırkı hayvandan iki tane ikiz olmak üzere toplamda 22 adet buzağı aldığını dile getirdi.

Hayvancılığa çocuk yaşta başlayan ve bu meslekten emekli olan Cemal Göktaş, "Simental ırkı hayvan işletmemdeki ilk suni tohumlama buzağısı. Her sene düzenli yavru veriyor ve süt verimi yüksek olduğundan dolayı hayvandan vazgeçemiyorum" dedi.

Göktaş, işletmesindeki hayvanların birçoğunun genetiğinin bu hayvandan geldiğini, ineklerinin adını ilk doğduğunda Fıstık koyduklarını ve hayvanlarının aileden biri gibi olduğunu ifade etti. Fıstığın kendileri için çok önemli olduğunu vurgulayan Cemal Göktaş vadesi yetene kadar ineğine bakacağını, onun sütü ve yavruları sayesinde çocuklarını okuttuğunu, evlendirdiğini ve emekli olduğunu söyledi.

İşletmeyi ziyaret eden Kayseri İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Şahin, ineğin verimliliğinde sahibi Cemal Göktaş’ın iyi bakımının önemli rol oynadığını belirtti.
kayseri inek buzağı simental hayvancılık tarım ve orman