İklim değişikliği tarımda verimi etkileyecek

23 Şubat Salı, 2021
Çukurova Üniversitesi’nden Prof. Dr. Zeynep Zaimoğlu iklim değişikliğine dikkat çekti ve uyardı: İklim değişikliğinin etkilerini özellikle tarım alanında çok hızlı göreceğiz.
İklim değişikliği tarımda verimi etkileyecek Kurak geçen kışlar, ani sağanak yağışlar… Küresel ısınmaya bağlı iklim değişikliği etkisini gün geçtikçe  arttırarak hissettiriyor.

Olası etkileri asgariye indirmek için Ankara Beştepe Kongre ve Kültür Merkezi'nde, İklim Değişikliğiyle Mücadele Toplantısı düzenlendi. Toplantının sonuç bildirgesinde 14 madde yer aldı.

Toplantıya katılan Çukurova Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Zeynep Zaimoğlu, İklim değişikliğinin etkilerinin tarımda çok hızlı görüleceğini belirtti. "İklim değişikliğinin tarım sektörüne etkileri son derece kırılgan. İnsanların yaşamak için ihtiyaç duydukları ana kaynak var, bunlardan birisi hava iken diğeri gıda, dolayısıyla iklim değişikliğinin tarım üzerine etkileri gıda güvensizliğine sebep oluyor. Bu durumda bizim iklim değişikliği ile gıda sektörünü uyumlandırmak adına çok hızlı bir biçimde uyum stratejileri geliştirmemiz gerekiyor. İklim değişikliğinin etkilerini çok hızlı göreceğiz. Nasıl göreceğiz? Mesela Konya Ovası'nda buğdayda çimlenme için ihtiyaç duyulan yağışı bu yıl elde edemedik, dolayısıyla da Konya Ovası'nda buğday artık şu anda çimlenemiyor. Bu, verime etki olarak çok hızlı karşımıza gelecek. Çukurova bölgesinde narenciyede çok ciddi sıkıntılar yaşamaya başladık. Çünkü normal koşullarda bu aylarda sulama yapmamız hiç gerekmezken, sulama ihtiyacı doğmaya başladı ve elimizdeki su kapasitesi de bunun için yeterli olmama riski ile karşı karşıya. Yani şunu söyleyebilirim, son 90 yılın en kurak kışını yaşadı Çukurova. " dedi.
iklim değişikliği küresel ısınma kuraklık tarım Anadolu buğday çimlenme