"İklime Uygun Tarım Projesi" tanıtıldı

01 March Friday, 2024
Balıkesir Sanayici ve İş İnsanları Derneği tarafından hazırlanan "İklime Uygun Tarım Projesi"nin tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi, Ticaret Borsası ve Güney Marmara Kalkınma Ajansının da katılımcısı olduğu proje 110 milyon avro bütçeye sahip.
Balıkesir Sanayici ve İş İnsanları Derneği’nce geliştirilen "İklime Uygun Tarım Projesi" tanıtıldı.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi, Ticaret Borsasının ve Güney Marmara Kalkınma Ajansının da katılımcısı olduğu proje 110 milyon avro bütçeli.

Balıkesir Avlu Kongre ve Kültür Merkezi'nde tanıtılan projenin açılış konuşması yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz programda yaptığı konuşmada, tarım ve hayvancılığı geliştirmeye yönelik çalışmaları hakkında katılımcılar bilgilendirdi.

Projenin önemine değinen Yılmaz, iklim değişikliği göz önüne alınarak üretim yapılmasının önemine işaret ederek, suyun tasarruflu kullanılması yönündeki çalışmalarını anlattı.

İl Tarım ve Orman Müdürü Erkan Alkan da üreticilere yönelik verilen destekler hakkında bilgiler verdi.
Alkan, Balıkesir'in farklı bölgelerinde kurulan tarıma dayalı OSB'lere ilişkin açıklamalarda bulundu.
Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Çetin, tarımın geliştirilmesi için iklim değişikliğine göre adımlar atılması gerektiğini vurguladı.

BASİAD adına konuşan Barış Sağlam ise projenin temelleri hakkında katılımcılara bilgiler aktardı.
tarım balıkesir iklim değişikliği