İnegöl’de 8 bin adet ahududu fidanı dağıtıldı

08 December Friday, 2023
Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen Organik Tarımın Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi kapsamında, Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından “Ahududum Organik Projesi" hazırlandı. Proje kapsamında İnegöl İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünde düzenlenen program ile 8 üreticiye 8 bin ahududu fidanı teslim edildi.
İnegöl’de 8 bin adet ahududu fidanı dağıtıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen Organik Tarımın Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi kapsamında, Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından “Ahududum Organik Projesi" hazırlandı. Kestel ve İnegöl İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri ile birlikte yürütülecek proje kapsamında Bursa'nın önemli ahududu üretim merkezleri olan Kestel ve İnegöl ilçesinde toplam 30 üreticiye 30 bin ahududu fidanı dağıtıldı.

Proje kapsamında İnegöl İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünde düzenlenen program ile 8 üreticiye 8 bin ahududu fidanı teslim edildi.  

Geniş tüketim yelpazesi ile önemi her gün daha da artan ahududunun fidan dağıtım töreni Bursa İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Erdoğan Ceylan'ın katılımıyla gerçekleşti. İl Müdür Yardımcısı Ceylan, Bursa'nın yüzde 92'lik pay ile ahududu üretiminde önde gelen illerden olduğunu vurguladı.  İnegöl'ün organik tarım için uygun olduğunu da vurgulayan Ceylan, '' Ahududunun ana vatanı Türkiye'dir. Ülkemizde şu anda yaklaşık 8 bin dekarlık bir alanda ahududu üretimimiz var. 7500 ton civarında ahududu elde ediyoruz. Bunun yüzde 92'si Bursa'da üretiliyor. Türkiye'de en fazla ahududu üretilen yer Bursa. Bu noktada İlçe Müdürlüğümüze de çalışmaları için teşekkür ediyorum. Hem organik tarımın yaygınlaştırılması hem de eski çeşide dönülmesi adına proje hazırlamışlar, Bakanlığımıza göndermişler ve Bakanlığımız tarafından da uygun görülmüş. Şu an 8 bin adet ahududu fidanı dağıtacağız. İnşallah dağıtacağımız fidanlar bölgemiz çiftçileri için bereketli, faydalı olur, çiftçilerimizin gelirinin artmasına vesile olur.'' dedi.

Fidan dağıtımı programına, İnegöl Kaymakamı Eren Arslan, Bursa İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Erdoğan Ceylan, İnegöl Belediye Başkan Yardımcısı Fevzi Dülger, İnegöl Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik, İnegöl İlçe Tarım ve Orman Müdürü Kamil Oruç ve üreticiler katıldı. 

bursa İnegöl ahududu proje destek