İspanya ile ortak proje başlatıldı

24 Mayıs Çarşamba, 2017
Türkiye’deki balıkçılık yönetim sisteminin güçlendirilmesi için Avrupa Birliği-Türkiye Eşleştirme Projesi kapsamında İspanya ile ortak hareket edilecek. İki ülkenin uygulayacağı proje için bir açılış toplantısı gerçekleştirildi.
İspanya ile ortak proje başlatıldı Haber: Ercan AKSOY
Kamera: Tolga URUN
Fotoğraf: İbrahim BAĞCI
 
Türkiye, balıkçılığın geliştirilmesi ve sürdürülebilir kılınması adına önemli bir uygulamaya daha imza attı. Hazırlanan projede İspanya ile ortak hareket edilecek.
Avrupa Birliği destekli Balıkçılık Yönetim Sisteminin Geliştirilmesi Projesi açılış toplantısı geçtiğimiz gün Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Mehmet Akif Ersoy Salonu’nda yapıldı. Toplantıya Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Dr. Nusret Yazıcı, Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdür Vekili Dr. Mustafa Altuğ Atalay, The International and Ibero-American Foundation for Administration and Public Policies (FIIAPP) Direktörü Pedro Flores, AB Delegasyonu Başkan Yardımcısı Gabriel Munuera Vinals, İspanya Büyükelçisi Rafael Mendívil Peydro, İspanya Tarım, Balıkçılık, Gıda ve Çevre Bakan Yardımcısı Alberto López-Asenjo katıldı.
Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali İşbirliği Programı kapsamında Türkiye ve İspanya ortaklığında gerçekleşen Türk Balıkçılık Yönetim Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi’nin açılış toplantısında bir konuşma yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Dr. Nusret Yazıcı projede emeği geçenlere teşekkür etti.
Tarım sektörünün gelişmişlik düzeyi ne olursa olsun tüm ülkelerin ekonomik hayatlarında önemli bir yere sahip olduğunu belirten Yazıcı, “Dünyada gelirlerin artması ve ticaretin büyümesiyle birlikte kişi başına düşen tüketim artmakta ve bu da sektör içerisinde su ürünleri, tarihin ilk dönemlerinden beri insanların beslenmesinde yer alan sahip olduğu önemli besin değerleri ve sindirilebilirlik bakımından üstün özellikleri bulunan her yaştaki insanın dengeli ve sağlıklı beslenmesi için tüketmesi gereken bir gıdadır.” dedi.
Müsteşar Yazıcı sözlerini şöyle sürdürdü:
“Gerek artan nüfusun gerekse yaşam standardının iyileşmesi sonucu hayvansal proteine olan ihtiyacın bugünkünün en az iki katı artacağı yönünde bilim insanlarının öngörüleri bulunmaktadır. Uzmanlara göre artan bu ihtiyacın önemli bir kısmının su ürünleri üretiminden karşılanacağı öngörülmektedir. Bu nedenle biz yöneticilere, bilim insanlarına ve bu alanda faaliyet gösteren tüm paydaşlara büyük görev ve sorumluluklar düşmektedir.”
Dr. Nusret Yazıcı, tüm bu gelişmelerin balıkçılığın sorunlarının evrensel olduğunu ve balıkçılık kaynaklarının sürdürülebilir, yönetiminin ise ancak biyolojik, çevresel, ekonomik ve sosyal faktörler dikkate alınarak sağlanabileceğini ortaya koyduğunu belirtti.
Balıkçılığın çok yönlü ve sorunlarının evrensel olması nedeniyle bugünün dünyasında küresel düşünüp bölgesel hareket etmek gerektiğini vurgulayan Yazıcı, “Hele konu balık olunca bu daha da önem taşımaktadır. Çünkü balıklar ulusal sınırları tanımayan canlılardır. Ortak bir kaynağı paylaşma hassas ve dengeli bir yönetimi gerektirmektedir. Bunun için geçmişe nazaran daha çok uluslararası işbirliğine ihtiyacımız vardır.” şeklinde konuştu.
Müsteşar Yazıcı, Türkiye ve İspanya ortaklığında yürütülecek Türk Balıkçılık Yönetim Sisteminin Güçlendirilmesi adlı projenin bu işbirliğinin güzel örneklerinden birisi olacağına inancının tam olduğunu da sözlerine ekledi.
Proje, Türk balıkçılık yönetim sisteminin AB'nin Ortak Balıkçılık Politikası (OBP) çerçevesinde güçlendirilmesini amaçlıyor. Balıkçılığın izlenmesi, denetimi ve gözetimine yönelik hukuki ve teknik kapasitenin arttırılması, yasadışı, kayıt dışı ve düzenlenmemiş (IUU) balıkçılığa karşı yönetim tedbirlerinin geliştirilmesi ve Türkiye'de ulusal balıkçılık veri toplama sisteminin daha da iyileştirilmesi projenin somut hedefleri arasında yer alıyor.   
OBP balıkçılık ve su ürünleri yetiştiriciliğinin çevre, ekonomi ve sosyal açıdan sürdürülebilir olmasını ve tüketicilere sağlıklı bir gıda kaynağı sunmasını amaçlıyor. Dinamik bir balıkçılık, endüstrinin teşvik edilmesi ve balıkçılıkla geçinen toplumlara makul bir yaşam standardı sağlanması da OBP'nin hedefleri arasında yer alıyor.
1 milyon 690 bin Euro bütçeli eşleştirme projesi, Türk balıkçılık yönetim sistemini bu genel hedefler doğrultusunda daha da güçlendirecek.
Proje, Türk ve İspanyol idareleri ile işbirliği içerisinde yürütülecek.
 
Nusret Yazıcı Mustafa Altuğ Atalay Pedro Flores Gabriel Munuera Vinals Rafael Mendívil Peydro İspanya FIIAPP Alberto López-Asenjo