İsrafa ambalaj önlemi

13 Ekim Cuma, 2017
İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz: "Sebze ve meyvede ambalaj ve soğuk zincir, fire ve israfın önüne geçilmesi için gerekliydi" dedi.
İsrafa ambalaj önlemi İstanbul Ticaret Borsası (İSTİB) Başkanı Ali Kopuz, yaş meyve ve sebze için ambalaj ve soğuk zincir zorunluluğu getirildiğini belirterek, "Sebze ve meyvede ambalaj ve soğuk zincir, fire ve israfın önüne geçilmesi için gerekliydi." dedi.
İSTİB'in eylül ayı meclis toplantısında konuşan Kopuz, ABD ile Türkiye arasındaki vize krizi nedeniyle kurlarda yaşanan dalgalanmalara işaret ederek, vizelerin karşılıklı askıya alınması sonrası TL'nin hızlı değer kaybı yaşadığını ancak kayıpların büyük ölçüde toparlandığını söyledi.
Ali Kopuz, Türkiye ekonomisinin güçlü iç ve dış talep sayesinde gelişmesini istikrarlı bir şekilde sürdürdüğünü ifade ederek, IMF'nin Türkiye için büyüme tahminini yükselttiğini söyledi. 
Kopuz, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından "Sebze ve Meyvelerin Toptan ve Perakende Ticaretinde Uyulması Gereken Standart Uygulamalara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ"in yayımlandığını hatırlatarak, şunları kaydetti: 
"Yaş meyve ve sebze için ambalaj ve soğuk zincir zorunluluğu getirildi. Aramızda yaş meyve sebze işiyle uğraşan birçok arkadaşımız var. Sebze ve meyvede ambalaj ve soğuk zincir, fire ve israfın önüne geçilmesi için gerekliydi. Soğuk zincir israfı engelleyecek. Meyve sebzenin tarladan tüketiciye ulaştırılmasına kadar geçen sürede yüzde 40'a varan kayıplar var. Tabii soğuk zincir ve paket sektör için bir maliyet getirecek. İnşallah bu maliyet tüketiciye yansıyacak bir fiyat artışına sebep olmaz."
 
ambalaj soğuk zincir israf yaş sebze meyve