“Kahramanmaraş'ta organik zeytin hasadı başladı”

09 Kasım Cuma, 2018
Türkiye'de zeytin üretiminde 6'ncı sıradaki Kahramanmaraş'ta yetiştirilen organik zeytinlerin hasadına başlandı.
“Kahramanmaraş'ta organik zeytin hasadı başladı” Kahramanmaraş’ta Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce 5 yıl önce başlatılan "Sır Barajı Havzası Organik Zeytin Yetiştiriciliği ve Tüketici Bilinci Oluşturma Projesi" kapsamında hasat etkinliği düzenlendi.

Törene katılan İl Tarım ve Orman Müdürü Vekili Mustafa Bozkurt ,Kahramanmaraş'ta 96 bin dekar alanda zeytin üretimi yapıldığı kaydetti.

Bu üretimin bir kısmının yağlık diğer kısmının ise sofralık olduğunu ifade eden Bozkurt, "Yaklaşık 65 bin dekar alanda yağlık çeşit üretimimiz var, 31 dekar alanda da sofralık zeytinimiz var. Yıllara göre değişmekle birlikte üretimin iyi olduğu sezonda 25 bin tona kadar çıkan zeytin üretimimiz var. Yağlık çeşitlerde yaklaşık 5 bin ton zeytinyağı üretilmektedir. Zeytinin anavatanı olan bir memlekette bu üretimin az olduğunu düşünüyorum." diye konuştu.

Kahramanmaraş'ta yaklaşık 2 milyon 600 bin civarında zeytin ağacı bulunduğunu ifade Bozkurt, bu sezon sonu da dahil son 3 yılda büyükşehir belediyesinin de desteğiyle 500 bin fidan dağıtılmış olacağını belirterek, "Büyükşehir belediyesine yaptığı bu destekten dolayı teşekkür ediyorum." dedi.

Kahramanmaraş Ziraat Odası Başkanı Mehmet Çetinkaya da ilin iklim bakımından çok geniş bir coğrafyaya sahip olduğunu, ekonomiye katkı sağlayan birçok ürünün bulunduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından zeytin sahası gezilip, makinelerle hasat yapıldı.
 
zeytin kahramanmaraş tarım orman hasat