Kurban Bayramı öncesi sağlık kontrolleri sürüyor

16 June Friday, 2023
Türkiye genelinde Kurban Bayramı öncesi hayvan sevkiyatları sürüyor. Özellikle Doğu Anadolu'dan başta Karadeniz ve batıdaki illere sevkiyat yoğun olarak gerçekleştiriliyor. 155 binden fazla kurbanlık yollarda. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri de her hayvan için teyakkuzda. İl Müdürlüğünde görevli veteriner hekimlerce mandıralarda ya da hayvan pazarlarında sağlık taramasından geçirilen büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar, küpe ve aşıları kontrol edildikten sonra sevk izinleri hazırlanıyor.
Kurban Bayramı öncesi sağlık kontrolleri sürüyor
Yaklaşan Kurban Bayramı öncesi hayvanların sağlık kontrolleri sürüyor.

Kontrollerin en çok yapıldığı yer ise hayvan varlığı ile ön plana çıkan Doğu Anadolu Bölgesi…

Erzurum, Kars, Ağrı ve Ardahan'dan 155 binden fazla kurban, Başta Karadeniz olmak üzere Türkiye'nin dört bir yanına götürülecek.

İl Tarım ve Orman Müdürlüklerindeki görevli veteriner hekimlerce mandıralarda ya da hayvan pazarlarında sağlık taramasından geçirilen büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar, küpe ve aşıları kontrol edildikten sonra sevk izinleri hazırlanıyor.

Erzurum Tarım ve Orman İl Müdürü Osman Akar, yaklaşık 800-850 bin büyükbaş, 1 milyonun üzerinde küçükbaş hayvan varlığıyla Erzurum'un hayvancılık merkezi olduğunu söyledi. Kurban Bayramı öncesinde hayvan sevklerinin çok yoğun şekilde yapıldığını, sevk edilecek hayvanların 21 gün öncesinden şap aşısının yapılması gerektiğini belirten Akar, şöyle konuştu:"Erzurum'dan Türkiye'nin her tarafına sevkler yapılıyor. Karadeniz Bölgesi'ne, Bursa, Kocaeli, İstanbul Anadolu yakasına yoğun bir şekilde kurban sevki yapılmaktadır. Bunun yanında öncesinden bize bilgi verip Trakya bölgesine götürmek isteyen çok vatandaşımız var. Geçen sene 40 binin üzerinde büyükbaş ve küçükbaş hayvan sevk etmişiz, 30 binin üzerinde de kesim yapılmış. Dolayısıyla bu yıl biraz ekonomik nedenlerden açıkçası çok fazla artmasını beklemiyorum ama yine benzer rakamlara yakın bir sevk durumu ve kesim durumu söz konusu olabilir."

Kars Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Altıntaş, kentin Kurban Bayramı için hayvan besleyen önemli illerden biri olduğunu belirterek, "Bu yıl 23 bin küçükbaş, 20 bin büyükbaşı kurbanlık için besledik. Yaklaşık 10 gündür de Türkiye'nin muhtelif yerlerine göndermeye başladık." ifadelerini kullandı.

Büyükbaşlarda şap aşısının olması gerektiğini hatırlatan Altıntaş, "Küçükbaş hayvanlarda da bizim koyun vebası dediğimiz PPR aşısının olması gerekiyor. Sevk raporu olmayan, kan gibi testleri yapılmayan, aşısı olmayan kurbanlık hayvanların sevkine izin vermiyoruz." diye konuştu.

Ağrı Tarım ve Orman İl Müdürü Kenan Engin ise kentte 400 bin büyükbaş ve yaklaşık 1,5 milyon küçükbaş hayvanın yetiştirildiğini kaydetti. Kurban Bayramı döneminde kentten batı illerine çok yoğun bir hayvan sevkiyatı yapıldığına işaret eden Engin, "Geçen sene 33 bin büyükbaş hayvanın sevki gerçekleşti. Bu yılki beklentimiz 30 bin civarında büyükbaş hayvanı sevk etmek. Geçen sene 33 bin küçükbaş hayvanı batı illerine sevk ettik. Bu yıl da 40 bin civarında olmasını bekliyoruz. Tarım ve Orman Bakanlığı olarak yoğun bir şekilde şap virüsünün tespit edildiği işletmelerden başlamak üzere yoğun bir aşılama yaptık. Ağrı'da büyükbaş hayvanlarımızın yüzde 70’ini aşılamış olduk." dedi.

Sevk için araçların dezenfekte edildiğini bildiren Engin, mevzuat gereği yapılması gereken bütün işlemleri gerçekleştirip sağlıklı bir şekilde sevkiyatlara onay verdiklerini anlattı.

Ardahan Tarım ve Orman İl Müdürü Muhammet Fatih Cineviz de kentten kurban sevkiyatının devam ettiğini aktardı. Sevkiyatların daha çok Rize ile İstanbul'un Anadolu yakasına gerçekleştirildiğini bildiren Cineviz, "Şu ana kadar yaklaşık 60'ı aşkın kamyon ve tır gitti. Bu şu demektir yaklaşık 1380 büyükbaş kurbanlık gönderdik. Bundan sonra artarak devam eder." ifadesini kullandı. Cineviz, kentten yaklaşık 3 bin kurbanlığın sevk edileceğini dile getirdi.

Tarım ve Orman Bakanlığı ekipleri hastalığın görüldüğü yerlerde karantina uygulamasını sürdürüyor.

Bartın'ın Ulus ilçesinde görülen şap hastalığı nedeniyle Abdipaşa beldesi ile 4 köye geçici olarak hayvan giriş ve çıkışı kısıtlandı.
şap kurban bayram kurbanlık tarım orman denetip aşı