Liflik kenevirde makineli hasat başladı

14 September Thursday, 2023
Türkiye'de ruhsatlı kenevir ekimi yapılan yerlerin başında gelen Samsun’un Vezirköprü ilçesinde kenevirin hasadı yapıldı. Hasadı makineyle yapılan kenevirler sözleşmeli üretim yapan tekstil fabrikasına gönderildi.
Liflik kenevirde makineli hasat başladı
Haber: Samsun İl Enformasyon

Makineler tarlaya girdi, stratejik ürün kenevir hasat edildi.  İlaçtan tekstile birçok sektörde hammadde olarak kullanılan kenevirin hasadı Samsun’da başladı.

Vezirköprü’de düzenlenen ‘Liflik Kenevirde Makineli Hasat Töreni’nde çiftçilerle bir araya gelen İl Müdürü İbrahim Sağlam, amaçlarının üretimi arttırmak olduğunu belirterek, “Daha önceki yıllarda sanayi ile bütünleşmemesi nedeniyle kenevirin ekiminde artış sağlanamamıştı. Dolayısıyla 2019 ve 2020 yılında üretilen kenevirin değerlendirilememesi nedeniyle 2021 yılında üretim düşmüştü. 2022 yılında ise kenevirin tekstilde kullanılmasıyla ilgili Havza Organize Sanayi Bölgesi’nde bir fabrika kuruldu ve bu fabrika sözleşmeli üretime geçti. 2023 yılı içerisinde 2737 dekar alanda ekim yaptırdık. Bugün de Vezirköprü Narlısaray’da ürünün hasadını yapıyoruz. Buradaki üretim amacımız tekstilde kullanılacağı için daha çok life yönelik. Bunun yanında gerek 19 Mayıs Üniversitesi gerekse Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü tohum konusunda Ar-ge çalışmalarını sürdürüyor. O çerçevede üretimlerimiz de devam ediyor. Daha önceden belirlediğimiz hedef doğrultusunda, Samsun İlimiz kenevir konusunda hem sanayide hem üretimde ülkemizin lokomotifi olacak. En fazla ve en karlı üretimi de Vezirköprü’de yapacağız inşallah.” dedi.

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü üretim sürecinde çiftçilere gerekli desteği sağlarken tarla ziyaretleri ve saha denetimlerini de aralıksız sürdürüyor.
samsun kenevir liflik makineli hasat tekstil sanayi sözleşmeli üretim tarım ve orman