Lisanslı depo fındığın güvencesi

18 Nisan Perşembe, 2019
Fındıkta lisanslı depo kullanımının önemi her geçen gün artıyor. yanlış depolamanın yol açtığı ürün kaybının önüne geçmek ve üreticiyi depolama konusunda bilinçlendirmek için Ordu’da akademik çalışmalar da yürütülüyor.
Lisanslı depo fındığın güvencesi Türk tarımının en stratejik ürünlerinin başında geliyor fındık.
Ancak üretimden pazara kadar kalitenin korunması da önemli.
Fındığın depolama sürecinin hasatla birlikte başladığını belirten Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akbulut, lisanslı depolamanın önemini vurguladı.
Akbulut, üreticilerin doğru depolama yapması durumunda Türk fındığının alıcıya hak ettiği fiyattan ulaşacağına işaret ederek, bu konuda uzun süredir uğraş verdiklerini ve üreticileri doğru bilgilendirmek adına çalıştıklarını kaydetti.
Üreticilerin fındığını sağlıklı depolarda tutması ve bunun sonucunda da yüksek gelir etmesinin sektöre olumlu yansıyacağının ifade eden Akbulut, üreticilerin bu noktada doğru bildiği yanlışlardan vazgeçmesini istedi.
Fındıkta yıllık kayıpların deponun şartlarına göre değiştiğine dikkati çeken Akbulut, "Çok az kayıpların yaşandığı depoların yanında yıllık yüzde 1-2'lik düzeyde kayıpların söz konusu olduğu depolar da var. Sağlıklı depo ürünün miktarının yanı sıra, kalite yönünden de önem arz etmektedir. Çünkü fındıkta kalite kaybolmuşsa ürünün değeri de kayboluyor." ifadelerini kullandı.
Akbulut, fındıkta lisanslı depoculuğun önemine işaret ederek, şunları kaydetti:
"Şu anda maalesef yeterli düzeyde lisanslı depolara bırakılan ürünümüz yok. Stratejik bir ürün olarak gördüğümüz fındığın yurt dışına pazarlanmasında da elimizi güçlendirmek için mutlaka lisanslı depoculuğa geçmeliyiz. Sanayici de zaten bunu bekliyor."
Toprak Mahsulleri Ofisi'nin depo konusunda tecrübesi ve bilgi birikiminin fazla olduğunu belirten Akbulut, bunun sektöre kanalize edilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.
 
#fındık lisanslı depo tarım ve orman tmo